Հալեպի գրավումը սիրիական զորքերի կողմից հաղթանակ է Դամասկոսի դաշնակիցների, այդ թվում Ռուսաստանի և Իրանի համար: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը:
Ասադը նաև հայտարարել է, որ քաղաքի ազատագրումը «հիմնարար քայլ է Սիրիայի ամբողջ տարածքում ահաբեկչության ոչնչացման համար» և «պայմաններ է ստեղծում քաղաքացիական պատերազմին վերջ տալու համար», հայտնում է Republic-ը Reuters-ի վրա հղումով:
Սիրիական բանակի կողմից Հալեպում լիակատար հսկողություն հաստատելու մասին հայտարարվեց դեկտեմբերի 13-ին: Մինչ այդ 4 տարի շարունակ քաղաքի արևմտյան թաղամասերը վերահսկում էր կառավարությունը, իսկ արևելյանը` այսպես կոչված չափավոր ընդդիմության և «Ան Նուսրայի ճակատի» գրոհայինները:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՄԱԿ ԱԽ անդամները համաձայնեցրել են Հալեպի վերաբերյալ բանաձևի փոխզիջումային տարբերակը, որով նախատեսվում է դիտորդների ներկայությունը քաղաքում:
Դեկտեմբերի 16-ին Սիրիայի բանակն ավարտեց Հալեպի արևելյան թաղամասերի ազատագրումը, ինչը պայմաններ է ստեղոծւմ սիրիական հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար:

22 Декабрь 2016 - 12:06 AMT
Взятие Алеппо сирийскими войсками является победой для союзников Дамаска, в том числе для России и Ирана. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад.
Асад также заявил, что взятие города является «основопологающим шагом на пути к уничожению терроризма на всей территории Сирии» и создает «условия для завершения (гражданской – ред.) войны», передает Republic со ссылкой на Reuters.
О полном контроле сирийской армии над Алеппо было объявлено 13 декабря. До этого на протяжении четырех лет западная часть города контролировалась официальным правительством, а восточная – группировками так называемых умеренных повстанцев и боевиками «Фронта ан-Нусра».
Переходу Алеппо под контроль правительственных войск предшествовало наступление, длившееся несколько месяцев. На его первоначальном этапе российские ВВС оказывали сирийской армии существенную поддержку, нанося удары с воздуха.
После того, как в ходе наступления стали появляться сообщения о массовой гибели мирных жителей и разрушении гражданских объектов, Москва стала объектом жесткой критики со стороны западных стран; некоторые политики в Европе публично заговорили о возможности введения санкций. После этого Россия объявила о нескольких гуманитарных паузах, фактически прекратив авиаудары по территории города.