Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել է, որ ավարտվել են Էբոլա վիրուսի դեմ փորձարարական պատվաստանյութի փորձարկումները, որոնց արդյունքում հաստատել է նրա «բարձր արդյունավետությունը»: Համապատասխան հայտարարությունը հրապարակվել է կազմակերպության կայքում:
«Թեև համոզիչ արդյունքներն արդեն թույլ չեն տա փրկել համաճարակի զոհերին Արևմտյան Աֆրիկայում, սակայն, թույլ կտան առավել պաշտպանված լինել հաջորդ բռնկման դեպքում»,-ասել է ԱՀԿ ղեկավարի օգնական Մարի Փոլ Քիսնին, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
rVSV-ZEBOV պատվաստանյութի թեստավորումը կատարվել է 2015-ին Գվինեայի Հանրապետությունում: Փորձարկումներին մասնակցել է ավելի քան 11.000 մարդ: 5837 պատվաստվածներից ոչ մեկը չի վարակվել պատվաստումից հետո 10 և ավելի օրվա ընթացքում: Պատվաստում չստացածների թվում նույն ժամանակահատվածում գրանցվել է հիվանդացության 23 դեպք:
Պատվաստանյութի արտադրողն է MSD դեղագործական ընկերությունը:
Ըստ ԱՀԿ տվյալների, 2014-2015թթ. Արևմտյան Աֆրիկայում Էբոլային զոհ է գնացել 11.000 մարդ: Մահացու դեպքերի մեծ մասը տեղի է ունեցել Լիբերիայում, Սիեռա Լեոնեում, Գվինեայում:

23 Декабрь 2016 - 07:42 AMT
Всемирная организация здравоохранения объявила 23-го декабря о завершении испытаний экспериментальной вакцины против вируса Эбола, подтвердивших ее «высокую» эффективность. Соответствующее заявление было опубликовано на официальном сайте организации.
«Хотя убедительные результаты уже не помогут спасти жизни жертв эпидемии в Западной Африке, они свидетельствуют о том, что во время следующей вспышки мы не будем беззащитны», – приводятся слова помощника главы ВОЗ Мари-Поль Киени в пресс-релизе, передает ТАСС.
Тестирование вакцины под названием rVSV-ZEBOV происходило в Гвинейской Республике в 2015 году. В испытании приняли участие более 11 тысяч человек. Ни один из 5837 вакцинированных не заразился вирусом в течение 10 и более дней с момента вакцинации. Среди не прошедших вакцинацию испытуемых за тот же период было зафиксировано 23 случая заболевания.
Производителем вакцины является фармацевтическая компания MSD.
По данным ВОЗ, число жертв вспышки лихорадки Эбола, которая была зафиксирована в странах Западной Африки в 2014-2015 годах, превысило 11 тыс. человек. Большая часть смертельных случаев приходится на Либерию, Сьерра-Леоне и Гвинею.