Թուրքիայի ռադիո-հեռուստատեսության գերագույն խորհրդի (RTÜK) որոշմամբ` դադարեցվել է ալևիական Yol TV հեռուստաալիքի հեռարձակումը:
Փակման պատճառաբանությունն այն է, որ մի քանի հաղորդումների ժամանակ վիրավորանք է հասցվել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանին, թուրքական Birgun-ին հղումով գրում է Ermenihaber.am-ը:
Բացի այդ Yol TV-ն մեղադրվում է «հանրությանը խտրականության դրդելու, ինչպես նաև ահաբեկչական կազմակերպությանը գովաբանող հեռարձակումներ իրականացնելու» մեջ:
Թուրքական Demokrathaber լրատվական կայքն էլ տեղեկացնում է, որ Yol TV-ն ստեղծվել է Եվրոպայի ալևիական միությունների դաշնության կողմից: Վերջինիս կենտրոնը գտնվում է Գերմանիայում:
Հեռուստաալիքի հիմնադիրներից և Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) անդամ Թուրգութ Օքերը ձերբակալվել էր «Էրդողանին վիրավորանք հասցնելու» մեղադրանքով: Իսկ ավելի վաղ Թուրքիայում փակվել էր ալևիների TV 10 հեռուստաալիքը:

23 Декабрь 2016 - 08:46 AMT
Высший совет радиотелевидения Турции (RTÜK) принял решение закрыть алевийскую телекомпанию Yol TV. Решение было принято на соновании обвинения в оскорблении президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, пишет Ermenihaber.am со ссылкой на турецкое издание Birgun.
Как отмечает RTÜK, в ходе одной из передач на телекомпании Yol TV прозвучали оскорбления в адрес Эрдогана, и именно за это было принято решение закрыть телекомпанию.
Кроме того, Yol TV обвиняется в «разжигании межднациональной розни и пропаганде террористических организаций».
Телекомпания Yol TV была создана Федерацией союзов алеви Европы. Ее центр находится в Германии. Ранее в Турции была закрыта телекомпания TV 10, также принадлежащая алеви.
Турецкие алеви представляют одно из самых либеральных исламских течений. На религиозных церемониях, на которых присутствуют как мужчины, так и женщины, они исполняют мистическую музыку и поют под ее аккомпанемент. Они пьют спиртные напитки, не соблюдают пост и не совершают паломничеств в Мекку.