ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման դեկտեմբերի 23-ին օրենք է ստորագրել երկրի պաշտպանական կարիքների համար հատկացումների մասին, որով նախատեսվում է սահմանափակել ռազմական գործակցությունը ՌԴ հետ:
«ԱՄՆ պաշտպանության ոլորտին 2017-ին ֆինանսական տարում հատկացված միջոցները չեն կարող ուղղվել երկկողմ ռազմական գործակցությանն ԱՄՆ և ՌԴ միջև, մինչև որ ՊՆ ղեկավարն ու պետքարտուղարը կտեղեկացնեն Կոնգրեսի համապատասխան կոմիտեներին այն մասին, որ ՌԴ-ն դադարեցրել է Ուկրաինայի տարածքի օկուպացիան և ագրեսիվ գործողությունները, որոնք սպառնում են Ուկրաինայի և ՆԱՏՕ-ի անդամների ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը»,-ասվում է փաստաթղթում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Բացի այդ, այնտեղ նշվում է, որ ՌԴ-ն պետք է կատարի Մինսկի համաձայնագրերն Ուկրաինայի գծով:
Առանձին տողով արգելք է սահմանված ցանկացած գործողությունների համար, «որոնք կճանաչեն ՌԴ ինքնիշխանությունը Ղրիմի հանդեպ»: Բացառություն կարող է լինել միայն այն ժամանակ, երբ ՊՆ ղեկավարն ու պետքարտուղարը որոշեն, որ խոսքն ԱՄՆ ազգային անվտանգության մասին է և ժամանակին իրազեկեն Կոնգրեսի համապատասխան կոմիտեներին:
Օրնեքում նաև մի շարք լրացումներ են արվել, կապված «պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում գործողությունների մասին ամենամյա զեկույցի հետ, որտեղ խոսվում է ՌԴ մասին»:
ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովը դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բանաձև է ընդունել Ղրիմում և Սևաստոպոլում մարդու իրավունքների վիճակի վերաբերյալ:Փաստաթղթում դատապարտվում են Ղրիմում «մարդու իրավունքների ոտնահարումն ու խտրական միջոցները ՌԴ «օկուպացիոն իշխանությունների» կողմից:

Президент США Барак Обама 24-го декабря подписал закон об ассигнованиях на оборонные нужды страны, предусматривающий ограничения в военном сотрудничестве с Россией.
«Никакие средства, выделенные министерству обороны США в 2017 финансовом году, не могут быть направлены на двустороннее военное сотрудничество между правительствами США и России до тех пор, пока министр обороны в сотрудничестве с госсекретарем не уведомят соответствующие комитеты конгресса о том, что РФ прекратила оккупацию украинской территории и агрессивные действия, угрожающие суверенитету и территориальной целостности Украины и членов НАТО», — говорится в документе, передает РИА Новости.
Кроме того, там указывается, что РФ должна выполнять минские соглашения по Украине.
При этом подчеркивается, что «данные ограничения не распространяются на любые действия, необходимые США для выполнения их обязательств в рамках двусторонних и международных соглашений по контролю над вооружениями и по нераспространению, а также других договоров».
Также они не распространяются на меры, необходимые для обеспечения действий США и НАТО в Афганистане. Отдельным параграфом прописан запрет на выделение средств на «любые действия, которые признают суверенитет РФ над Крымом».
Исключения могут быть только в тех случаях, когда министр обороны и госсекретарь определят, что речь идет о национальной безопасности США, и своевременно уведомят профильные комитеты конгресса. Наряду с этим в закон включен ряд дополнений, связанный с «ежегодным докладом о действиях в сфере обороны и безопасности, которые затрагивают РФ».