ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ պատրաստ է սպառազինությունների նոր մրցավազքի, որից իր երկիրը հաղթող դուրս կգա: Այսպես է Թրամփը մեկնաբանել թվիթն այն մասին, որ ԱՄՆ-ն պետք է ավելացնի միջուկային արսենալը:
«Թող լինի սպառազինությունների մրցավազք: Մենք կգերազանցենք նրանց բոլոր կետերով«,-հայտարարել է նորընտիր նախագահը, գրում է Meduza-ն:
Թե հատկապես ում հետ է ԱՄՆ-ն մտադիր մրցակցել սպառազինությունների մրցավազքում, Թրամփը չի հայտնել: Դեկտեմբերի 23-ին Թրամփը պատմել է, որ նամակ է ստացել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից` Սբ Ծննդյան բարեմաղթանքներով, որտեղ Պուտինը կոչ է արել հաստատել «կառուցողական պրագմատիկ» հարաբերություններ:
Սպառազինությունների մրցավազք էին կոչում ժամանակին ԽՍՀՄ և ԱՄՆ մրցակցությունը ռազմական ոլորտում «սառը պատերազմի» տարիներին: Սպառազինության մրցավազքի բաղադրիչներից մեկը միջուկային պոտենցիալի հզորացումն էր: ՌԴ և ԱՄՆ միջև գործում է միջուկային սպառազինությունների կրճատման մասին համաձայնագիրը:

Избранный президент США Дональд Трамп заявил, что готов к новой гонке вооружений, из которой его страна обязательно выйдет победителем. Заявление Трампа стало комментарием к его твитуо необходимости для США увеличить ядерный арсенал.
«Пусть будет гонка вооружений. Мы превзойдем их всех по всем пунктам и переживем всех», — заявил избранный президент, передает Meduza.
С кем именно США планируют соперничать в гонке вооружений, Трамп не сообщил.
23-го декабря Трамп рассказал, что получил письмо от президента России Владимира Путина с поздравлением с рождеством, в котором российский лидер призывает к «конструктивным и прагматичным» отношениям.
Гонкой вооружений называют соперничество в военной сфере между СССР и США во время «холодной войны». Одной из составляющих гонки вооружений было наращивание ядерного арсенала двух стран. Между Россией и США действует соглашение о сокращении ядерных вооружений.