Ֆրանսիայի իրավապահ մարմինները 2016-ին 17 ահաբեկչություն են կանխել: Այդ մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Բրյունո Լե Ռուն դեկտեմբերի 23-ի երեկոյան Փարիզում:
«Մեր բոլոր անվտանգության ուժերը մոբիլիզացվել են ահաբեկչության դեմ պայքարի համար»,-ասել է նա, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Դեկտեմբերի 19-ին Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառի վրա հարձակումից հետո, ուժեղացվել է հսկողությունը սահմաններին, մասնավորապես Գերմանիայի, Լյուքսեմբուգի և Շվեյցարիայի հետ: Խոսքը հիմնականում երկաթուղային տրանսպորտի մասին է:
Մինչդեռ, ըստ մի շարք ԶԼՄ-ների, թունիսցի Անիս Ամրին, որը համարվում է գլխավոր կասկածյալը Բեռլինի ահաբեկչության գործով, կարող էր Իտալիա մուտք գործել հենց Ֆրանսիայի տարածքով: Նրա երթուղին, հնարավոր է, անցել է ֆրանսիական Շամբերիից դեպի Միլան իտալական Թուրինով: Հավանական հանցագործը կարող է օգտված լինել երկաթուղուց: Այնուամենայնիվ, ՆԳՆ-ն այդ տեղեկատվությունը չի հաստատել` ասելով, թե քննությունը չի ավարտվել:

Правоохранительные органы предотвратили в уходящем году 17 возможных терактов на территории Франции. Об этом заявил французский министр внутренних дел Брюно Ле Ру вечером 23 декабря в Париже.
«Все наши силы безопасности полностью мобилизованы для борьбы с терроризмом», – подчеркнул он, пишет Deutsche Welle.
После нападения на рождественском базаре в Берлине 19 декабря усилен контроль на границах с Германией, Люксембургом и Швейцарией. Речь идет, в частности, о безопасности на железнодорожном транспорте.
Между тем, по сообщению ряда СМИ, тунисец Анис Амри, считающийся главным подозреваемым в совершении теракта в германской столице, мог проникнуть в Италию именно через территорию Франции. Его маршрут, возможно, пролегал из французского Шамбери через итальянский Турин и далее в Милан. При этом вероятный преступник мог воспользоваться железнодорожным сообщением. Тем не менее глава МВД эту информацию не подтвердил, сославшись на то, что расследование еще не завершено.