YouGov սոցիալական ծառայության տվյալնելով, Բեռլինում ահաբեկչությունից հետո գերմանացիների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել Գերմանիայում անվտանգության միջոցների ուժեղացմանը: Հարցման մասնակիցների 73 տոկոսը համարում է, որ երկրում հարկավոր է ավելացնել ոստիկանների քանակը, իսկ 61 տոկոսը նաև կողմ է, որ ոստիկաններն ավելի լավ սպառազինված լինեն: Բացի այդ, հարցվածների 60 տոկոսը հայտարարել է, որ հարկավոր է տեսազննման լրացուցիչ տեսախցիկներ տեղադրել հասարակական վայրերում:
Հարցումն անցկացվել է դեկտեմբերի 21-23-ը, որին մասնակցել է 2000 մարդ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Պատահարի հետևանքով 12 մարդ է զոհվել, 50-ը` հոսպիտալացվել է:
Բեռլինի իշխանությունները դեմ են տեսադիտարկման ավելացմանը քաղաքում, չնայած ԳԴՀ ՆԳՆ-ն հորդորում է փոխել տեսակետն այդ հարցում ահաբեկչական սպառնալիքի աճի պատճառով:

Большинство немцев, опрошенных социологической службой YouGov после теракта в Берлине, высказались за усиление мер безопасности в Германии. 73% респондентов считают, что в стране необходимо увеличить количество полицейских, а 61% также высказались за то, чтобы полицейские были лучше экипированы. Кроме того, 60% опрошенных заявили, что следует установить дополнительные камеры видеонаблюдения в общественных местах.
Опрос проводился с 21 по 23 декабря, в нем участвовали более 2000 человек, передает Deutsche Welle.
Теракт на рождественском базаре в Берлине произошел 19 декабря. Предполагаемый исполнитель – выходец из Туниса Анис Амри – въехал в толпу на грузовике, в результате чего погибли 12 человек и более 50 получили ранения. Сам Амри был застрелен итальянскими полицейскими в районе Милана 23 декабря при попытке оказать сопротивление.
Власти Берлина пока выступают против усиления видеонаблюдения в городе, несмотря на призывы министерства внутренних дел ФРГ изменить позицию по этому вопросу на фоне террористической угрозы.