Բեռլինի ահաբեկիչը դեկտեմբերի 19-ին սպանել է բեռնատարի լեհ վարորդին ահաբեկչությունից մի քանի ժամ առաջ` նա հրազենային կրակյոց է ստացել գլխին Սբ Ծննդյան տոնավաճառում բեռնատարի հայտնվելուց մի քանի ժամ առաջ: Այդ մասին հայտնել են աղբյուրները քննչական մարմիններում:
Այդպիսով, այն վարկածը, թե տրանսպորտային ընկերության աշխատակիցը, լինելով վարորդի խցիկում ահաբեկչի հետ, փորձել է խանգարել նրան, որի համար էլ սպանվել է, չի հաստատվել:
Իսլամիստը կրակել է վարորդի գլխին ահաբեկչությունից մոտավորապես 3 ժամ առաջ: Քննիչները չեն բացառում, որ տոնավաճառում վրաերթի ժամանակ նա կարող էր դեռ ողջ լինել, սակայն վստահաբար անգիտակից վիճակում է եղել և չէր կարող գիտակցված գործողություններ կատարել:
Դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան բեռնատար մեքենան մխրճվել է մարդկանց ամբոխի մեջ Բեռլինում Սբ Ծննդյան տոնավաճառում: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ բեռնատարը միտումնավոր է թիրախավորել Breitscheidplatz-ում հավաքված մարդկանց: Պատահարի հետևանքով 12 մարդ է զոհվել, 50-ը` հոսպիտալացվել է:
YouGov սոցիալական ծառայության տվյալնելով, Բեռլինում ահաբեկչությունից հետո գերմանացիների մեծ մասը կողմ է արտահայտվել Գերմանիայում անվտանգության միջոցների ուժեղացմանը:

27 Декабрь 2016 - 09:11 AMT
Вскрытие тела польского водителя, у которого был угнан грузовик для совершения теракта в Берлине 19-го декабря, показало, что он получил огнестрельное ранение в голову задолго до того, как транспортное средство въехало в толпу посетителей рождественской ярмарки. Об этом сообщают источники в следственных органах.
Таким образом, версия, что сотрудник транспортной компании, находясь в кабине рядом с террористом, пытался помешать совершить наезд на граждан и выкрутить руль, за что и получил смертельное ранение, не находит подтверждения. В интернете впоследствии появилась петиция с призывом посмертно присудить поляку Крест за заслуги перед ФРГ, на данный момент она собрала 37,4 тыс. электронных подписей. Если их накопится 50 тыс., то петиция будет направлена немецкому президенту Йоахиму Гауку, передает ТАСС со ссылкой на Bild.
Теперь же правоохранительные органы установили, что исламист выстрелил в голову водителю грузовика примерно за 3 часа до теракта. Следователи не исключают, что в момент наезда на посетителей ярмарки при определенных обстоятельствах он все же был жив, но точно находился в бессознательном состоянии и не был в состоянии осуществлять осознанные действия.
Теракт в Берлине был совершен вечером 19 декабря – тягач с прицепом, которым управлял тунисец Анис Амри, въехал на территорию рождественского рынка. В результате погибли 12 человек, 48 были госпитализированы. Ответственность за теракт взяла на себя террористическая группировка «Исламское государство» (ИГ). Амри был впоследствии ликвидирован в Милане итальянскими полицейскими.