ՌԴ և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու Մևլութ Չավուշօղլուն հեռախոսազրույց են ունեցել և քննարկել են Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության ներկայացուցիչների Աստանայում կայանալիք հանդիպման նախապատրաստումն ու Սիրիայում հրադադարի հաստատման պարամետրերի համաձայնեցումը: Այդ մասին հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ-ն, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նախարարները շարունակել են կարծիքներ փոխանակել Սիրիայի վերաբերյալ: Կարևորվել է մարտական գործողությունների դադարեցման գործնական պարամետրերի շուտափույթ համաձայնեցումը, չափավոր ընդդիմության զատումը ահաբեկչական խմբավորումներից և Աստանայում կայանալիք հանդիպման նախապատրաստումը, որի նպատակն է կարգավորման քաղաքական գործընթաց սկսել ըստ ՄԱԿ ԱԽ 2254 բանաձևի»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Աստանայում կայանալիք միջսիրիական բանակցությունները նախատեսված են հունվարի երկրորդ կեսին: Այդ մասին հայտնել է ընդդիմադիր խմբերից մեկի ներկայացուցիչ Քադրի Ջամիլը: Աշխատանքն այնուհետև կշարունակվի Ժնևում, որտեղ Սիրիայի գծով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ դեսպանորդ Ստեֆան դե Միստուրան փետրվարի 8-ին մտադիր է բանակցությունների հերթական փուլն անցկացնել:

Главы МИД РФ и Турции Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу обсудили по телефону подготовку встречи оппозиции и правительства Сирии в Астане и согласование параметров перемирия в Сирии, сообщили в МИД РФ.
«Министры продолжили обмен мнениями о ситуации в Сирии, – информировали в российском дипведомстве. – Была подчеркнута важность скорейшего завершения согласования практических параметров прекращения боевых действий, отмежевания умеренной оппозиции от террористических группировок и подготовки встречи в Астане по приглашению руководства Казахстана для запуска процесса политического урегулирования в соответствии с резолюцией СБ ООН 2254».
Встреча представителей правительства и оппозиции Сирии, как сообщил ранее представитель одной из оппозиционных групп Кадри Джамиль, пройдет в Астане во второй половине января. Работа продолжится затем в Женеве, где спецпосланник генерального секретаря ООН по Сирии Стаффан де Мистура 8 февраля планирует запустить очередной раунд.