Թուրքիայի պետական Anadolu գործակալությունը դեկտեմբերի 28-ին հայտարարել է, որ Թուրքիան և Ռուսաստանը համաձայնեցրել են Սիրիայում համատարած հրադադարի հաստատման պլանը:
Գործակալությունը մանրամասներ չի ներկայացնում: Պաշտոնական մեկնաբանություններ դեռ չեն ստացվել:
Դեկտեմբերի 27-ին դիվանագիտական աղբյուրը հայտնել էր, որ ՌԴ և Թուրքիայի զինվորականներն Անկարայում բանակցում են Սիրիայի ընդդիմության հետ Սիրիայում հրադադարի հաստատման պարամետրերի շուրջ:
Ավելի վաղ ՌԴ, Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները քննարկել էին իրավիճակը Սիրիայում, այդ թվում Հալեպում: Հաշվի առնելով բոլոր երկրների ներգրավվածությունը Սիրիայի տարածքում ընթացող գործողություններում, բնակացություններին են միացել նաև ՊՆ ղեկավարները: Բանակցությունների ավարտին նախարարները հայտարարեցին, որ կարևորում են հրադադարի ռեժիմի տարածումը Սիրիայի ամբողջ տարածքում, ինչպես նաև հայտնեցին Դամասկոսի և ընդդիմության միջև պատրաստվող համաձայնության երաշխավորները դառնալու պատրաստակամության մասին:

Государственное турецкое информагентство Anadolu сообщило 28-го декабря о согласовании Турцией и Россией плана всеобъемлющего перемирия в Сирии.
Подробности пока не сообщаются. Официальные комментарии относительно этого сообщения пока не поступали.
27 декабря диписточник сообщил, что военные России и Турции ведут в Анкаре переговоры с сирийской оппозицией о параметрах установления режима прекращения огня в Сирии, передает РИА Новости.
Ранее в Москве главы МИД РФ, Ирана и Турции обсудили ситуацию в Сирии, в том числе в Алеппо. Учитывая вовлеченность военных всех трех стран в события непосредственно на сирийской территории, к переговорам подключились и главы оборонных ведомств. По итогам переговоров министры заявили о важности расширения режима прекращения огня в Сирии, а также о готовности стать гарантами готовящегося соглашения между Дамаском и оппозицией.