ԱՄՆ-ն պատրաստ է հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղությամբ շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը: Այս մասին հայտարարել էՀայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը՝ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հանդիպմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ամերիկյան հարաբերություններին վերաբերող տարբեր հարցեր, մտքեր փոխանակել մեր երկրում հակակոռուպցիոն քաղաքականության ու այդ ուղղությամբ իրականացվող երկկողմ փոխգործակցության վերաբերյալ:
Կարապետյանն անդրադարձել է Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի գործունեությանը՝ տեղեկացնելով, որ նախատեսվում է ընդլայնել քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների շրջանակը, ինչը կնպաստի նաև հանրության հետ հետադարձ կապի ապահովմանը: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում վարչապետը մեծապես կարևորել է կոռուպցիոն դրսևորումներ ծնող միջավայրի փոփոխությունը և ավելացրել, որ կառավարության յուրաքանչյուր նիստում իր կողմից հնչեցվող հանձնարարականները՝ ուղղված բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ծառայությունների մատուցմանը, լիցենզիաների տրամադրմանը, տարբեր ոլորտներում մեկ պատուհանի սկզբունքի ներդրմանը և այլն, միտված են կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը:
Իր հերթին, դեսպան Միլսը նշել է, որ ամերիկյան կողմը պատրաստ է հակակոռուպցիոն քաղաքականության ուղղությամբ շարունակել օժանդակությունը ՀՀ կառավարությանը, երկարաձգել Կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված երկկողմ համաձայնագրի ժամկետը և անհրաժեշտ համարել նախանշել այն կոնկրետ քայլերն ու ծրագրերը, որոնց իրականացման նպատակով ամերիկյան կողմը պատրաստ է միջոցներ հատկացնել: Դեսպանն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարբեր ուղղություններով կառավարությունն ունի ձեռքբերումներ և միաժամանակ կարևորել առարկայական բարեփոխումների շարունակությունը:
Ռիչարդ Միլսի խոսքով՝ ԱՄՆ պատրաստ է նաև փորձագիտական աջակցություն տրամադրել դատաիրավական և հարկային բարեփոխումների իրականացման գործում:
Դեկտեմբերի 16-ին ԱԺ-ն երկրորդ և վերջին ընթերցմամբ միաձայն 100 կողմ ձայով ընդունել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը: Դրա նպատակը կոռուպցիայի դեմ պայքարն է:

Премьер-министр Армении Карен Карапетян и Чрезвычайный и полномоченный посол США в Армении Ричард Миллс обсудили различные вопросы армяно-американских отношений, обменялись мнениями касательно антикоррупционной политики в Армении и осуществляемого в этом направлении двустороннего сотрудничества, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Отмечается, что Карапетян и Миллс обсудили различные вопросы армяно-американских отношений, обменялись мнениями касательно антикоррупционной политики в Армении и осуществляемого в этом направлении двустороннего сотрудничества.
Карапетян коснулся деятельности Совета по борьбе с коррупцией, проинформировав, что планируется расширить круг представителей гражданского общества, что будет также способствовать обеспечению обратной связи с обществом. В борьбе с коррупцией премьер-министр отметил большую важность изменения среды, порождающей коррупционные проявления и добавил, что озвучиваемые им на каждом заседании правительства поручения, касающиеся улучшения бизнес-среды, предоставления услуг, выдачи лицензий, внедрения принципа одного окна в различных сферах и др., направлены на снижение коррупционных рисков.
Посол Миллс в свою очередь отметил, что американская сторона готова продолжить помощь правительству РА в направлении антикоррупционной политики, продлить срок направленного на борьбу с коррупцией двустороннего соглашения, и счел необходимым наметить те конкретные шаги и программы, с целью реализации которых американская сторона готова выделить средства.
Посол подчеркнул, что в борьбе с коррупцией по различным направлениям у правительства Армении есть достижения и одновременно отметил важность продолжения предметных реформ.
По словам Миллса, США готовы также предоставить экспертную поддержку в деле осуществления судебно-правовых и налоговых реформ.
Армянский премьер поблагодарил за сотрудничество и отметил, что правительство в ближайшее время представит американским партнерам направления взаимовыгодного сотрудничества.