Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը համապատասխան միջոցներ է ձեռնարկում Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից Հայաստանի պետական սահմանին կատարված դիվերսիոն փորձի կապակցությամբ:
«Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ», – ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը, գրում է Aysor.am-ը:
Դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ՀՀ Տավուշի մարզի Չինարի գյուղից դեպի հարավ արևելք ընկած պետական սահմանի հատվածում ադրբեջանական զորքերը ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Երրորդ բանակային զորամիավորման հրամանատարի ԱՀՏԱ գծով տեղակալ, գնդապետ Հայկ Պետրոսյանը տեղեկացրել է, որ սահմանամերձ Չինարի համայնքում իրավիճակը հանգիստ է, քաղաքացիական բնակչության շրջանում խուճապ չկա:

Armenia's Foreign Ministry is taking corresponding measures to respond to the attempted subversive attack by Azerbaijan, spokesman Tigran Balayan said, according to Aysor.am.
Azerbaijani troops attempted a subversive attack near the village of Chinari in Armenia's Tavush province in the early hours of Thursday, December 29, a Defense Ministry spokesman said in a Facebook post.
"The Armenian Armed Forces started a fight against the rival," Artsrun Hovhannisyan said. "Sniper rifles and grenade launchers are currently being used, the Armenian troops completely control the situation, thwarting the Azeris' attacks."
A deputy commander of the Armenian army, Hayk Petrosyan said Thursday that the situation in the border village of Chinari is currently calm.
Around 40 ceasefire violations by the Azerbaijani army were registered on the contact line with Nagorno Karabakh overnight on December 28-29. Azeri troops, in particular, fired more than 750 shots from various caliber firearms.