Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը խստագույնս դատապարտել է դեկտեմբերի 29-ին Հայաստանի պետական սահմանին Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն ներթափանցման փորձը, որը հանգեցրել է մարդկային կորուստների։
«Մեր խորին ցավակցություններն ենք հայտնում զոհվածների հարազատներին և ծառայակիցներին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության՝ դեկտեմբերի 29-ի վաղ առավոտյան ադրբեջանական զորքերը Հայաստանի Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի մոտակայքում ձեռնարկել են դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: Հարձակման արդյունքում սպանվել են երկու շարքային զինծառայող և մեկ սպա: Հարձակումը շարունակվել է նաև ցերեկը ժամը 12-ի դրությամբ, այդ թվում՝ Չինարի գյուղի մերձակայքում:
«Այն պայմաններում, երբ դեռ հաղթահարված չէ ապրիլ ամսին Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով կարգավորման գործընթացին հասցված լրջագույն վնասը, Բաքուն նոր արկածախնդրության է դիմում՝ կոպտորեն խախտելով Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, հիմնահարցը խաղաղ միջոցներով կարգավորելու վերաբերյալ հանձնառությունը:
Այսպես է Բաքուն պատասխանում Համբուրգում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահ երկրների արտգործնախարարների հնչեցրած հստակ պահանջին՝ անվերապահ պահպանել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը։
Միջազգային հանրությունը՝ եռանախագահների միջոցով, բազմիցս կոչ է արել հարգել զինադադարը հատկապես տոնական օրերին: Իրականացնելով ռազմական դիվերսիան Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների նախաշեմին` Բաքուն դեմ է դուրս գալիս համամարդկային արժեհամակարգին »,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Միջազգային հանրությունը, առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներն, անհապաղ քայլերով պետք է սթափեցնեն իրենց կոչերը ու պահանջները հանդգնորեն արհամարհող, դրանց հակառակ գնացող, իրականության զգացումը կորցրած ադրբեջանական ղեկավարությանը:
ՀՀ պետական սահմանի պաշտպանության համար մղված մարտերի ընթացքում զոհվել են ավագ լեյտենանտ Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանը, շարքայիններ Էդգար Գրիգորի Նարայանը և Էրիկ Գարիկի Աբովյանը:

Armenia's Defense Ministry on Thursday, December 29 called on the international community and the OSCE Minsk Group co-chairing countries, in particular, to take immediate steps "to bring Baku to senses" after Azeri troops launched an attempted subversive attack against Armenia.
Three Armenian servicemen were killed in Azerbaijan's attack near the village of Chinari in Tavush province in the early hours of Thursday, December 29.
In a statement Thursday, the Foreign Ministry condemned the diversionary attack by Azerbaijan on the border with Armenia, which resulted in casualties.
"In a situation where the damage to the Nagorno Karabakh conflict settlement hasn't been fully recovered after the events in early April, Baku is breaking its own commitment to settle the issue in a peaceful way and adhere to the agreements reached in Vienna and Saint Petersburg.
Azerbaijan on April 2 launched an overt military offensive against Karabakh, during which hundreds were killed and wounded on both sides. The parties reached an agreement on the cessation of hostilities on April 5 in Moscow.
"This is Azerbaijan's response to the calls of the OSCE Minsk Group to remain true to the ceasefire agreements, reached in 1994-1995."
"The international community has repeatedly urged for respecting the ceasefire especially on holidays.
"Launching the subversive attack on the eve of the New Year and Christmas, Baku goes contrary to universal values.
"The OSCE Minsk Group co-chairing countries must take immediate measures to sober Azerbaijan up, a country that has insolently defied the OSCE calls and demands and lost its sense of reality."