Տու-154-ի ինքնագրիչների տվյալների վերծանումը, ինչպես նաև բեկորների վիճակի վերլուծությունը հիմք չի տալիս մտածելու, որ վթարը տեղի է ունեցել ահաբեկչության հետևանքով:
Դեկտեմբերի 25-ին Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությանը պատկանող Ту-154 օդանավը, որը Սոչիից ուղևորվելիս է եղել դեպի Սիրիա, անհետացել էր ռադարների տեսադաշտից և ընկել Սև ծովը։ Օդանավը անհետացել է անմիջապես թռիչքից հետո։
Ահաբեկչության մասին վարկածը հաստատում չի ստանում, ասել է Ինտերֆաքսին հետաքննության հետ ծանոթ աղբյուրը:
Ըստ աղբյուրի, ինքնագրիչների վերծանման առաջին տվյալները, ինպես նաև բեկորների վերլուծությունը չի հայտնաբերել պայթուցիկ նյութերի հետքերի առկայություն և հիմք չի տալիս հետագայում մշակելու այն վարկածը, որը կարելի կլիներ որակել որպես ահաբեկչություն:
Հիմնական վարկածներից բացի այլևս չի դիտարկվում նաև բարդ օդերևութաբանական պայմանների հարցը: Ըստ աղբյուրի, առաջին պլան է դուրս գալիս տեխնիկական և մարդկային գործոնների վարկածը:
Նա հայտնել է, որ հանձնաժողովը հատուկ ուշադրություն կդարձնի օդանավի տեխնիկական վիճակին: Լրացուցի կճշտվեն ինքնաթիռի սպասարկման պարամետրերը, սպասարկող անձնակազմի, օդաչուների, օդանավակայանի ծառայությունների որակավորումը, կվերցվեն վառելիքի նմուշներ:
Փորձագետները վերծանել են ինքնագրիչի տվյալները, որտեղ գրանցված են անձնակազմի խոսակցությունները: Խոսակցությունն օդաչուների խցիկում ավարտվում է բացականչությամբ. «Փականները…Հրամանատար, ընկնում ենք»:
Օդանավում եղել է 92 մարդ՝ 83-ը ուղևոր, որոնք հիմնականում ՌԴ ՊՆ աշխատակիցներ են եղել, ինչպես նաև արտիստներ, որոնք թռչել են Սիրիայի ավիաբազա՝ շնորհավորելու ՌԴ զինված ուժերի Ամանորը։ Բացի այդ, կործանված օդանավում եղել է նաև 9 լրագրող:

30 Декабрь 2016 - 08:59 AMT
Версия о теракте на борту разбившегося под Сочи 25 декабря Ту-154 Минобороны не находит подтверждения, сообщает «Интерфакс» со ссылкой на источник, знакомый с ходом расследования.
«Первые данные расшифровки бортовых самописцев, а также анализ состояния обломков, в том числе, отсутствие следов взрывчатых веществ, не оставляет оснований для дальнейшей проработки версии, которую потенциально можно квалифицировать как теракт», – сказал источник. Таким образом, участникам расследования не удалось установить последствий взрыва либо технического вмешательства извне.
Кроме того, среди основных версий более не фигурируют сложные метеоусловия. «На первый план выходят версии о техническом и человеческом факторах, которые потенциально в совокупности могли привести к катастрофе», – сказал источник.
Он сообщил, что комиссия уделит особое внимание техническому состоянию воздушного судна.
«Будет дополнительно уточнены параметры обслуживания самолета, квалификация обслуживающего персонала аэродромных служб, летного экипажа, взяты пробы топлива», – сказал источник.
Самолет Минобороны Ту-154 пропал с радаров утром 25 декабря через несколько минут после вылета из Сочи. На борту находились 92 человека, включая военнослужащих, журналистов, ансамбль песни и пляски имени Александрова и главу фонда «Справедливая помощь» Елизавету Глинку. Они направлялись в Сирию. Лайнер упал в акватории Черного моря вблизи сочинского побережья. Все находившиеся на его борту погибли.