ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփն «ագրեսիվ քայլեր» է ձեռնարկում հաքերային հարձակումների դեմ: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ ապագա փոխնախագահ Մայք Փենսը,հայտնում է Reuters գործակալությունը:
«Ընտրված նախագահը հստակ հասկացրել է, որ վարչակազմի աշխատանքի առաջին իսկ օրերից մենք մտադիր ենք ագրեսիվ քայլերի գնալ կիբերհարձակումների դեմ պայքարում և պաշտպանել ԱՄՆ ժողովրդին նման տիպի հարձակումներից ապագայում»,– ասել է նա, գրում է Republic-ը:
ԱՄՆ նորընտիր նախագահը բացառել է Մոսկվայի ցանկացած ազդեցություն քվեարկության ելքի վրա և ռուս հաքերների շուրջ առաջացած աժիոտաժն անվանել է «վհուկների որս»: Ընդ որում, նա հայտարարել է կիբերհարձակումներին հակազդելու համար թիմ ստեղծելու մասին:
Զեկույցի հրապարակումից հետո ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունը ընտրական ենթակառուցվածքները ճանաչել է «կրիտիկական կարևորության» ոլորտ՝ դրանով իսկ ընդլայնելով կառավարության հնարավորություններն, ուղղված ընտրությունները հաքերային հարձակումներից պաշտպանելուն:
Ընթերցեք նաև.ԶԼՄ-ներ. Օբամային ներկայացվել է ԱՄՆ նախագահական ընտրություններին ՌԴ «միջամտության մասին» զեկույցը

7 Январь 2017 - 10:42 AMT
Избранный президент США Дональд Трамп предпримет «агрессивные шаги» против хакерских атак. Об этом заявил будущий вице-президент Майк Пенс, передает Republic со ссылкой на агентство Reuters.
«Избранный президент дал четко понять, что с первых дней работы нашей администрации мы собираемся предпринять агрессивные шаги по борьбе с кибератаками и защите американского народа от подобного рода нападений в будущем», – сказал он.
6 января разведка представила Трампу доклад о «вмешательстве» России в американские выборы. После этого незасекреченная часть документа была обнародована.
Будущий глава США исключил любое влияние Москвы на исход голосования и назвал ажиотаж вокруг российских хакеров «охотой на ведьм». При этом он анонсировал создание команды для разработки плана противодействия кибератакам.
После публикации доклада Министерство внутренней безопасности США признало избирательную инфраструктуру «критически важной», тем самым расширив возможности правительства по защите выборов от хакерских атак.
США уже ввели антироссийские санкции из-за кибевмешательства в президентскую избирательную кампанию. В списке оказались шесть человек и пять организаций, в том числе ГРУ и ФСБ. Обама также распорядился выслать из страны 35 российских дипломатов и закрыть жилкомплексы дипмиссии в Мэриленде и Нью-Йорке.