Ամերիկացի կատակերգու Ջիմմի Ֆելոնը «Ոսկե գլոբուսի» 74-րդ մրցանակաբաշխության բացման արարողության ժամանակ ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփին համեմատել է «Գահերի խաղը» սերիալի թագավոր Ջոֆրի Բարաթեոնի հետ:
«Շատերին է հուզում այն հարցը, թե ինչ կլիներ, եթե Ջոֆրի թագավորը ողջ մնար: Դե, 12 օրից մենք դա կիմանանք»,-ասել է Ֆելոնը, գրում է Lenta.ru-ն The Hill-ի վրա հղումով::
Նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողությունը տեղի կունենա հունվարի 20-ին:
Մրցանակաբաշխության ժամանակ Թրամփին քննադատել է նաև դերասանուհի Մերիլ Սթրիփը, որը մրցանակի է արժանացել կինոյում ունեցած ավանդի համար: Նա հիշեցրել է Թրամփի ելույթի մասին, որի ժամանակ նա ծաղրել էր ֆիզիկական թերություն ունեցող լրագրող Սերժ Կավոլեսկուն: «Մեր երկրի բարձրագույն պաշտոնը ստանձնելու համար պայքարող մարդը ծաղրել է հաշմանդամություն ունեցող թղթակցին, որին նա գերազանցում է իր արտոնություններով, իշխանությամբ և դիմակայելու ունակությամբ»,-ասել է Սթրիփը: Նա հավելել է, որ դա կոտրեց նրա սիրտը, «քանի որ կատարվել է ոչ թե ֆիլմում, այլ կյանքում»:
«Ոսկե գլոբուսի» մրցանակաբաշխության 74-րդ արարողությունը տեղի է ունեցել հունվարի 8-ին Լոս Անջելեսում: Ֆելոնը, որը հայտնի է «Երեկոյան շոու Ջիմի Ֆելոնի հետ» հեռուստահաղորդմամբ, հանդես էր գալիս որպես կինոմրցանակի վարող:

Американский комик Джимми Фэллон на открытии 74-й церемонии вручения кинопремии «Золотой глобус» сравнил избранного президента США Дональда Трампа с королем Джоффри Баратеоном из сериала «Игра престолов».
«Многие люди задаются вопросом, что бы случилось, если бы король Джоффри остался в живых. Ну, через 12 дней мы это выясним», — заявил Фэллон (инаугурация Трампа, который победил по итогам прошедших 8 ноября 2016-го выборов, состоится 20 января — ред.), пишет Lenta.ru со ссылкой на The Hill.
Во время церемонии республиканца также раскритиковала актриса Мэрил Стрип, получившая награду за заслуги в кино. Она напомнила о выступлении Трампа, во время которого он спародировал журналиста с физическим недостатком Сержа Ковалески.
«Человек, боровшийся за то, чтобы занять главный пост в нашей стране, высмеял репортера с инвалидностью, которого он превосходит в привилегиях, власти и способности дать отпор», — отметила Стрип. Актриса добавила, что это разбило ей сердце, «потому что это произошло не в фильме, а в жизни».
74-я церемония вручения «Золотого глобуса» прошла 8 января в Лос-Анджелесе. Фэллон, известный по телепередаче «Вечернее шоу с Джимми Фэллоном», выступил ведущим кинопремии.
«Игра престолов» — американский фэнтези-сериал, который выходит с 2011 года на канале HBO. На счету шоу десять номинаций на премию «Эмми». Его литературной основой стала серия книг Джорджа Мартина «Песнь льда и пламени».