Նամիբիայի հերերո և նամա ազգությունների ներկայացուցիչները դատի են տվել Գերմանիային` հատուցում պահանջելով 1094թ. իրենց ցեղակիցների զանգվածային ոչնչացման համար Գերմանական կայսրության ջոկատների կողմից:
Հայցում, որը ներկայացվել է Նյու Յորքի Մանհեթենի դատարան, նաև պահանջվում է այդ իրադարձությունները ցեղասպանություն ճանաչել, գրում է BBC-ին:
1904-ին այժմյան Նամիբիան Գերմանական կայսրության գաղութն էր և կոչվում էր Հարավարևմտյան Աֆրիկա: Հերերո և նամա ժողովրդներն ապստամբել էին գաղութարարների դեմ` հարձակվելով մի քանի ֆերմերային տնտեսությունների վրա: Որպես պատասխան գերմանական զորքերը մոտ 65.000 հերերո (այդ ազգության 4/5-ը) սպանեցին և մոտ 10.000 նամա` այդ ազգության մոտ կեսը: Որոշ գնահատականներով, գաղութարարների ձեռքից սպանվել է այդ ազգությունների մոտ 100.000 ներկայացուցիչ:
Բացի այդ, հայցվորները հատուցում են պահանջում 1885-1903թթ. նամա և հերերո ազգությունների առգրավված հողերի համար: Ըստ որոշ գնահատականների, խոսքն այդ ցեղերի հողերի մոտ մեկ քառորդի մասին է, ընդ որում գերմանացի գաղութարարների սերունդները մինչ օրս տիրում են այդ հողերի մի մասին:
Հայցում նաև ասվում է, որ Գերմանական կայսրության իշխանություններն աչք էին փակում նամա և հերերո ազգությունների կանանց և աղջիկների բռնաբարությունների վրա, ինչպես նաև խրախուսում էին ստրկական աշխատանքը:
Գերմանիայի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարտին Շեֆերը հայտարարել է, որ ԳԴՀ-ն հնարավոր է 800 մլն եվրո (մոտ $850 մլն) վճարի Նամիբիային:
Հերերո և նամա ազգությունների հազարավոր ներկայացուցիչներ հայտնվել են համակենտրոնացման ճամբարներում: Գաղութատիրական իշխանությունները սպանվածների հարյուրավոր գանգեր են տարել Բեռլին` ռասիստական կեղծ գիտական փորձերով ցուցադրելու համար գերմանացիների համեմատ հերերոների և նամաների թերզարգացվածությունը:
Բեռլինն ու Վինդհուկը շարունակում են երկխոսությունը 1904թ. զանգվածային սպանությունների ձևակերպման մասին: Գերմանիան համաձայն է սպանությունները ցեղասպանություն ճանաչել, սակայն, նամա և հերերո ազգությունների ներկայացուցիչներին վրդովեցրել է այն փաստը, որ իրենց չեն հրավիրել բանակցությունների:

9 Январь 2017 - 13:49 AMT
Представители намибийских народностей гереро и нама подали в суд на Германию, требуя компенсации за массовое истребление их соплеменников в 1904 году отрядами Германской империи.
В исковом заявлении активистов от этнических групп, поданном в окружной суд Манхэттена в Нью-Йорке, также содержится требование о признании тех событий геноцидом, пишвт BBC.
Тогда нынешняя Намибия была колонией Германской империи под названием Юго-Западная Африка. Гереро и нама восстали против колонистов, напав на несколько фермерских хозяйств. В качестве ответных мер немецкие войска вырезали около 65 тысяч гереро (около 4/5 всех представителей этноса) и около 10 тысяч нама – около половины этого народа. По некоторым оценкам, от рук колонизаторов погибло до 100 тысяч представителей этих народов.
Кроме того, истцы требуют компенсаций за конфискованные земли нама и гереро в период с 1885 по 1903 годы. По некоторым оценкам, речь идет о четверти всех земель этих племен, причем потомки немецких колонистов до сих пор владеют частью этих наделов.
В иске, среди прочего, утверждается, что колониальные власти Германской империи закрывали глаза на изнасилование женщин и девочек нама и гереро колонистами, а также поощряли рабский труд.
Представитель МИД Германии Мартин Шефер заявил, что ФРГ возможно выплатит Намибии 800 млн евро ($850 млн).
Тысячи гереро и нама после восстания были помещены в концентрационные лагеря. Колониальная администрация вывезла сотни черепов убитых в Берлин, чтобы путем расистских псевдонаучных экспериментов продемонстрировать предполагаемую ущербность гереро и нама по сравнению с немцами.
Берлин и Виндхук продолжают диалог о формализации статуса массовых убийств 1904 года. Германия согласилась признать их геноцидом, однако представителей нама и гереро возмутил тот факт, что их не пригласили на переговоры.