Սիրիայի զինյալ ընդդիմության գրոհայինները կկարողանան օգտվել համաներումից, որը կհայտարարի Սիրիայի կառավարությունը: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը, հայտնում է SANA գործակալությունը:
Ըստ Սիրիայի նախագահի, կառավարությունը համաներում կառաջարկի յուրաքանչյուր գրոհայինի, որը կհանձնի զենքը: «Նրանք մեկ տարբերակ ունեն, եթե ցանկանում են նորմալ կյանքի վերադառնալ: Դա առավելագույնն է, ինչ մենք կարող ենք առաջարկել նրանց»,-ասել է նա:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ասադը հաստատել է պատրաստակամությունը բանակցություններին, որոնք մեկնարկելու են հունվարի 23-ին Աստանայում: Նա հավելել է, որ հանդիպմանը կարող է հարց բարձրացվել Սիրիայի սահմանադրական բարեփոխման մասին, գրում է Gazeta.ru-ն:

Боевики вооруженной сирийской оппозиции смогут воспользоваться амнистией, которую им предоставит правительство Сирии. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад, сообщает Gazeta.ru со ссылкой на агентство SANA.
По его словам, правительство предложило амнистию каждому боевику, который сдаст оружие.
«У них есть один вариант, если они хотят вернуться к нормальной жизни. Это максимум, что мы можем им предложить», — отметил он.
Командование сирийской армии 22 декабря официально объявило о полном освобождении Алеппо от террористов. По разным данным, за все время эвакуации восточный Алеппо покинули около 40 тысяч человек, включая боевиков.