ԿՀՎ տնօրեն Ջոն Բրենանը կարծում է, որ ԱՄՆ գործող նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմը սխալ էր հաշվարկել «արաբական գարնան» հետևանքները», հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին CNN-ի վրա հղումով:
«Կարծում եմ, Վաշինգտոնում, այդ թվում վարչակազմի որոշ ներկայացուցիչներ, շատ անիրատեսական սպասումներ ունեին, կարծում էին, որ «արաբական գարունը» դուրս կմղի բռանտիրական ռեժիմները, իսկ ժողովրդավարությունը կսկսի ծաղկել, քանի որ դա է ուզում ժողովուրդը»,-մեջբերում է Բրենանին հեռուստաալիքը:
Նա հավելել է, որ «ժողովրդավարության հայեցակարգն իրականում արմատացած չէր մարդկանց մոտ, մշակույթում և այդ երկրներում»:
Ավելի վաղ ԿՀՎ ղեկավարը նշել էր, որ ամերիկյան զորքերի դուրսբերումն Իրաքից 2011-ին նպաստեց «Իսլամական պետության» ձևավորմանն ու հզորացմանը:
2011-ին զագնվածային բողոքի ցույցերի ալիքի վրա հեղաշրջումներ տեղի ունեցան Թունիսում, Եգիպտոսում, Եմենում, հեղափոխական ելույթներ Բահրեյնում, Արևմուտքի և Պարսից ծոցի մի շարք երկրների աջակցությամբ պաշտոնանկ արվեց և սպանվեց Լիբիայի առաջնորդ Մուամմար Քադդաֆին: Ռեժիմների բռնի փոփոխությունն ու քաղաքացիական պատերազմներն անկայունություն առաջացրեցին տարածաշրջանում և ահաբեկչական սպառնալիքի վերածվեցին, իսկ հեղափոխականների հռչակած նպատակները չիրականացվեցին:

Администрация уходящего президента США Барака Обамы неверно просчитала последствия «арабской весны». Такое мнение выразил директор ЦРУ Джон Бреннан, пишет РИА Новости со ссылкой на телеканал CNN.
«Я думаю, в Вашингтоне, в том числе у некоторых представителей администрации, были очень нереалистичные ожидания, что «арабская весна» выдавит авторитарные режимы, а демократия начнет расцветать, потому что этого хотел народ», — отметил Бреннан.
Он добавил, что «концепт демократии в действительности не был укоренен во многих людях, культурах и странах».
Ранее глава ЦРУ отмечал, что вывод американских войск из Ирака в 2011 году способствовал формированию и усилению террористической группировки «Исламское государство».
На волне массовых протестов в 2011 году произошли перевороты в Тунисе, Египте, Йемене, революционные выступления в Бахрейне, при поддержке ряда стран Запада и Персидского залива был свергнут и в дальнейшем убит ливийский лидер Муаммар Каддафи. Насильственная смена режимов и гражданские войны обернулись ростом нестабильности и террористической угрозы в регионе, а цели, провозглашенные революционерами, не были достигнуты.