Շվեդիան կողմ է Ֆինլանդիայի հետ ռազմական համագործակցության ընդլայնմանը, սակայն առաց դաշնակցային հարաբերություններ կնքելու, և մտադիր չէ անդամակցել ՆԱՏՕ-ին: Այդ մասին հայտարարել է պաշտպանության նախարար Պետեր Հուլթքվիսթը:
Ելույթ ունենալով շվեդական Սալեն քաղաքում պաշտպանական և անվտանգության քաղաքականությանը նվիրված տարեկան խորհրդաժողովում, նախարարն ասել է, որ սկսվել է պաշտպանության մասին նոր միջկուսակցական պայմանագրի մշակումը, գրում է «Ինտերֆաքսը»:
«Նպատակն է հանրային փոխհամաձայնության ապահովումը Շվեդիայի անվտանգության քաղաքականության հարցում»,-ասել է ՊՆ ղեկավարը:
Նախարարը նշել է, որ պայմանագրում կարևոր տեղ է զբաղեցնում գործակցությունը Ֆինլանդիայի հետ պաշտպանական ոլորտում: Հուլքվիսթը նշել է, որ բարձր է գնահատում դաշինքներին չմիանալու Ֆինլանդիայի քաղաքականությունը:
«Մեր անվտանգության քաղաքականությունը նույն հիմքերն ունի»,-ասել է նա` հավելելով, որ երկրները մտադիր չեն դաշնակցային հարաբերություններ կնքել: Նա հավելել է, որ երկիրը չի անդամակցելու ՆԱՏՕ-ին:
Ըստ վերջին հարցման, բնակչության 40 տոկոսը դեմ է անդամակցությանը ՆԱՏՕ-ին, անդամակցության կողմնակիցների քանակը կազմում է 35 տոկոս:

Швеция выступает за расширение оборонного сотрудничества с Финляндией, но без заключения с нею союзнических отношений, и не намерена вступать в НАТО. Об этом заявил министр обороны Петер Хултквист.
Выступая в шведском городе Сален на ежегодной конференции по вопросам оборонной политики и политики безопасности, министр сказал, что в его стране началась подготовка нового межпартийного договора об обороне, пишет «Интерфакс».
«Его целью является обеспечение широкого взаимопонимания в обществе о политике безопасности Швеции», – отметил глава военного ведомства.
Министр подчеркнул, что в договоре важное место занимает сотрудничество с Финляндией в оборонной сфере и Хултквист отметил, что высоко ценит политику неприсоединения Финляндии.
«У нас такие же основы политики безопасности», – сказал он, добавив, что страны не собираются устанавливать союзнические отношения в этой области.
Министр подчеркнул, что Швеция не намерена вступать в НАТО.
Согласно последнему опросу, 40% населения королевства выступает против членства в НАТО, число сторонников североатлантического альянса составляет 35%.