Գերմանիայի նախկին դաշնային նախագահ Ռոման Հերցոգը վախճանվել է 82 տարեկանում: Այդ մասին հունվարի 10-ին հայտնել է նախագահի գերատեսչությունը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Քրիստոնյա դեմոկրատների ներկայացուցիչ Հերցոգը նախագահ է ընտրվել 1994-ի հունիսին և պաշտոնավարել է մինչր 1999թ.:
Հերցոգի նախաձեռնությամբ 1996-ին Գերմանիայում սկսեցին նշել Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակի օրը: Այն նշվում է հունվարի 27-ին` այդ օրը խորհրդային բանակն ազատագրեց «Օսվենցիմ» համակենտրոնացման ճամբարի բանտարկյալներին:
Ռոման Հերցոգի հետ է կապված նաև նոր նախագահական ավանդույթը` երկրի քաղաքացիներին ուղղված «բեռլինյան խոսքը», որտեղ արծարծվում են կարևոր քաղաքական և հանրային թեմաներ: 1997-ի իր առաջին խոսքում նա կոչ է արել ազգին չմնալ անցյալում, չլճանալ ներկայում, այլ ձգտել դեպի ապագան:
Հերցոգը պաշտոնաթողությունից հետո ևս շարունակել է ակտիվ մասնակցությունը Գերմանիայի հասարակական կյանքին:

Бывший федеральный президент Германии Роман Херцог умер в возрасте 82-х лет. Об этом 10 января сообщило Ведомство федерального президента, пишет Deutsche Welle.
Представитель христианских демократов был избран на пост федерального президента 1 июля 1994 года и пробыл на нем до 1999 года.
По инициативе Романа Херцога в 1996 году в Германии был введен День памяти жертв Холокоста. Им стало 27 января – день освобождения Красной армией концентрационного лагеря Освенцим.
С Романом Херцогом связано начало новой президентской традиции – обращение к гражданам страны с ежегодной «берлинской речью», в которой затрагиваются важные общественно-политические темы. В своей первой речи в 1997 году «Прорыв в 21-й век» Херцог призвал нацию не застревать в прошлом, не стагнировать в настоящем, а устремиться в будущее.