Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն մեղադրել է ընդդիմադիր խորհրդարանին պետական հեղաշրջման փորձի մեջ:
Հունվարի 10-ին հայտնի դարձավ, որ Վենեսուելայի խորհրդարանը պաշտոնաթող է հայտարարել նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին: 106 խորհրդարանական համարել է, որ Մադուրոն պատշաճ կերպով չի կատարում իր պարտականությունները:
«Որպես նախագահ, ես խնդրում եմ պետական իշխանություններին անպատիժ չթողնել սահմանադրության խախտումներն ու օրինական կարգի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքը, ազգային ժողովը խռովարար հռչկագիր է ընդունել»,-հայտարարել է Մադուրոն պետական հեռուստատեսության եթերում:
Վենեսուելայի նախագահը նաև ընդունել է երկրի այսպես կոչված հակախռովարար ազգային հրամանատրության անդամների հավատարմության երդումը, որը, նրա կարծիքով, ստեղծվել է խաղաղության և ինքնիշխանության հաստատման համար: Կառույցը գլխավորում է փոխնախագահ Թարեկ Էլ Այսամին:
«Մենք պարտավոր ենք պաշտպանել մեր ընտանիքների և հասարակության խաղաղ և հանգիստ կյանքի իրավունքը»,-ասել է Մադուրոն:
Ավելի վաղ Վենեսուելայի Գերագույն դատարանը ոչ սահմանադրական էր համարել խորհրդարանի ընդդիմադիր մեծամասնության որոշումը Մադուրոյի պաշտոնաթողության մասին: Գերագույն դատարանը նշել էր նաև, որ օրենսդիր մարմինը լիազորություն չունի նման որոշում ընդունելու:
Ընդդիմադիր խորհրդարանը սկսել է աշխատանքը մեկ տարի առաջ` ճգնաժամ առաջացնելով երկրում: Մադուրոն մեղադրել է իր հակառակորդներին «խորհրդարանական հեղաշրջման» փորձի մեջ, իսկ խորհրդարանն ի պատասխան հայտարարել է, որ նախագահը խախտում է երկրի սահմանադրությունը:

11 Январь 2017 - 07:53 AMT
Президент Венесуэлы Николас Мадуро обвинил оппозиционный парламент в попытке государственного переворота.
9 января национальная ассамблея объявила Мадуро оставившим пост главы государства из-за неисполнения обязанностей. За это решение проголосовали большинство депутатов — 106 человек.
«Как президент я прошу государственные власти не оставить безнаказанными нарушения конституции и неуважение к законному порядку, национальная ассамблея приняла вчера путчистский манифест», — заявил Мадуро в эфире государственного телевидения, пишет РИА Новости.
Президент Венесуэлы также принял присягу у членов так называемого национального антипутчистского командования страны, созданного, по его словам, для сохранения мира и суверенитета. Его возглавил вице-президент Тарек Эль-Аиссами.
«Мы обязаны защитить право наших семей и общества на мир и спокойствие», – подчеркнул Мадуро.
Ранее верховный суд страны заявил, что у национальной ассамблеи нет полномочий для смещения Мадуро с должности президента.
Оппозиционный парламент начал работать в Венесуэле год назад, что вызвало кризис в стране. Мадуро обвинил своих противников в попытке «парламентского переворота», а ассамблея в ответ заявила о нарушении конституции со стороны главы государства.