Ահաբեկչություն է տեղի ունեցել աֆղանական Քանդահար քաղաքում, վիրավորվել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) դեսպանը:
Հարձակման հետևանքով 7 մարդ է զոհվել, 18-ը վիրավորվել է: Զոհվածների թվում ԱՄԷ 5 քաղաքացի կա: Ըստ պաշտոնական Աբու Դաբիի, նրանք հումանիտար առաքելության անդամներ են, որոնք զբաղվում էին կրթական գործունեությամբ և զարգացման ծրագրերով, գրում է Lenta.ru-ն Reuters-ի վրա հղումով:
ԱՄԷ-ում շեյխ Խալիֆա իբն Զայդա Ալ Նահայանի կարգադրությամբ եռօրյա սուգ է հայտարարված, խոնարհվել են բոլոր դրոշները: Ահաբեկչության պատասխանատվությունը դեռ ոչ ոք չի ստանձնել:
Հունվարի 10-ին կրկնակի ահաբեկչություն տեղի ունեցավ Աֆղանստանի մայրաքաղաք Քաբուլում` 20 մարդ զոհվեց, 23-ը` վիրավորվեց: Պատասխանատվությունը ստանձնեց ահաբեկչական «Թալիբան» շարժումը:
Աֆղանստանում շարունակվում է քաղաքացիական պատերազմը: «Թալիբանը», որը ջախջախվեց ամերիկացիների և նրանց դաշնակից մոջահեդների կողմից 2001-ին, կրկին հզորացել է և լայնածավալ հարձակում է սկսել երկրի ամբողջ տարածքում: Վերջին ամիսներին թալիբներն ակտիվ մարտական գործողություններ են ծավալել Գիլմենթ գավառում` միաժամանակ ահաբեկչություններ գործելով Քաբուլում:

11 Январь 2017 - 08:47 AMT
Всего жертвами атаки стали 7 человек, 18 ранены. Среди погибших — пять подданных ОАЭ. По данным официального Абу-Даби, они были сотрудниками гуманитарной миссии, занимались образовательной деятельностью и проектами развития, пишет Lenta.ru со ссылкой на Reuters.
В ОАЭ по распоряжению президента шейха Халифы ибн Зайда Аль Нахайяна объявлен трехдневный траур, приспущены все флаги. Ответственность за теракт на себя пока никто не взял.
10 января в столице страны Кабуле произошел двойной теракт, погибли 20 человек, еще 23 получили ранения. О причастности к нападению заявили представители террористического движения «Талибан».
В Афганистане идет гражданская война. «Талибан», разгромленный американцами и их союзниками-моджахедами в 2001 году, снова набрал силу и ведет крупномасштабное наступление по всей стране. В последние месяцы талибы развернули активные боевые действия в провинции Гильменд на юге страны, одновременно осуществляя теракты в Кабуле. Целью боевиков становятся в основном чиновники и сотрудники афганских спецслужб.