ԱՄՆ Կոնգրեսի մի խումբ սենատորներ, որտեղ կան ինչպես Հանրապետական, այնպես էլ Դեմոկրատական կուսակցությունների ներկայացուցիչներ, շրջանառության մեջ են դրել ՌԴ դեմ նոր պատժամիջոցների վերաբերյալ օրինագիծը:
«Մենք հարձակման ենք ենթարկվել Ռուսաստանի կողմից: Պետք է միջոցներ ձեռնարկել, որոնք ցույց կտան, որ այդպիսի գործողություններն անհետևանք չեն մնա»,-հայտարարել է օրինագիծը ներկայացնող դեմոկրատ սենատոր Բեն Քարդինը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ըստ Քարդինի, լրացուցիչ պատժամիջոցները պատասխան կլինեն ԱՄՆ անվտանգությանը սպառնացող հաքերային գրոհներին, ինչպես նաև ՌԴ գործողություններին Սիրիայում և Ուկրաինայում: Օրինագծով նախատեսվում է մասնավորապես ԱՄՆ մուտքի սահմանափակում կիբերհարձակումների համար պատասխանատու անձանց համար և նրանց հաշվեհամարների սառեցում: Փաստաթղթի մշակմանը մասնակցել են հանրապետական սենատոր Ջոն Մաքքեյնը, դեմոկրատներ Բեն Քարդին և Ռոբերտ Մենենդեսը:
Լրացուցիչ պատժամիջոցների փաթեթը կառնչվի ՌԴ էներգետիկ հատվածին, ինչպես նաև ուղղված կլինի այն անձանց դեմ, որոնք մասնակցել են մարդու իրավունքների խախտումներին ՌԴ կողմից գրավյալ տարածքներում:

Группа американских сенаторов, объединяющая представителей Республиканской и Демократической партий, внесла в Конгресс США законопроект о новых санкциях против России.
«Мы были атакованы со стороны России. Нам следует принять меры, показывающие, что такого рода действия не останутся без последствий», – заявил 10 января представлявший законопроект сенатор-демократ Бен Кардин, пишет Deutsche Welle.
По словам Кардина, дополнительные санкции должны стать ответом на хакерские атаки, угрожающие безопасности США, а также на действия России в Сирии и на Украине. Законопроект предполагает, в частности, ограничения на въезд в США, а также заморозку счетов лиц, ответственных за проведение кибератак, отметил сенатор. Вместе с ним документ представляли сенатор-республиканец Джон Маккейн и демократ Роберт Менендес.
Пакет дополнительных санкций коснется энергетического сектора России, а также будет направлен против тех, кто участвовал в нарушении прав человека на оккупированных РФ территориях.
Кроме того, новые санкции США затронут тех, кто связан с российским оборонным сектором и разведкой. Предлагаемые меры могут повлиять и на международные компании, ведущие бизнес с Россией. Конкретные имена тех, кто может попасть в расширенный санкционный список, названы не были.