«Գազպրոմն» առաջարկել է Վրաստանին դեպի Հայաստան ռուսական գազի տարանցման դիմաց գազով վճարելու փոխարեն վճարել գումարով` եվրոպական դրույքներով:
Ըստ «Գազպրոմ էքսպորտի» գլխավոր տնօրեն Ելենա Բուրմիստրովայի, վրացական կողմին փաթեթային առաջարկ է արվել, որով երաշխավորվում է նրա եկամուտը գազի տարանցման ծառայությունների տրամադրման դիմաց, գրում է Lenta.ru-ն Ինտերֆաքսի վրա հղումով:
Այժմ դեպի Հայաստան ռուսական գազի տարանցման համար Վրաստանը ստանում է տարանցվող գազի ծավալի 10 տոկոսը: Ինչպես նշում է ռուսական ընկերությունը, համաշխարհային պրակտիկայում տարանցման դիմաց բնական հումքով վճարման եղանակը գործնականում չի կիրառվում:
2016-ի դեկտեմբերի 31-ին սպառվել է Վրաստանի և «Գազպրոմ էքսպորտի» միջև կնքված պայմանագրի ժամկետը, սակայն կողմերը մինչ օրս նոր պայմանների մասին համաձայնության չեն եկել:Գերատեսչությունում նշել են, որ պայմանագրի ժամկետը, որը ներառում էր ինչպես գազի գնումը, այնպես էլ տարանցումը դեպի Հայաստան, սպառվել է: Վրաստանի էներգետիկայի փոխնախարար Մարիամ Վալիշվիլիին ավելի վաղ նշել էր, որ բնական գազի տարանցումն այժմ իրականացվում է սովորական ռեժիմով, սակայն վրացական կողմը նոր պայմաններում ցանկանում է առավելագույն արդյունքի հասնել: Ըստ Վալիշվիլիի, առավելագույն արդյունքը, հավանաբար, կլինի տարանցման համար վճարման ֆինանսական մոդելին անցնելը, սակայն ընդունելի պայմաններով, կամ վերադարձը 2016-ին գործող պայմանագրին:
Ընթերցեք նաև. «Գազպրոմ Արմենիա». Վրաց-ռուսական գազային պայմանագրի ժամկետի ավարտը ՀՀ-ին մատակարարումների վրա չի ազդի

«Газпром» предложил грузинским партнерам заменить натуральную оплату транзита российского газа в Армению денежной по европейским ставкам.
По словам гендиректора «Газпром экспорта» Елены Бурмистровой, грузинской стороне было сделано пакетное предложение, гарантирующее доход от услуг по транспортировке газа, пишет Lenta.ru со ссылкой на «Интерфакс».
Сейчас эта услуга оплачивается Грузии путем поставок 10% газа от транспортируемого объема. Как отмечает российская компания, оплата транзита сырьем в мировой практике практически не применяется.
Срок контракта, подписанного в 2016 году между грузинской стороной и российским «Газпром-экспортом» истек 31 декабря, однако стороны до настоящего времени не договорилась о новых условиях. В Министерстве энергетики Грузии пояснили, что срок контракта, который включал как закупку, так и транзит газа в Армению, истек в конце 2016 года. Грузия за транзит природного газа через свою территорию в Армению получает 10% от общего объема и хочет остаться на этих же условиях.
Грузинская сторона провела последнюю встречу с «Газпром-экспортом» 23 декабря. 10 января в Минске министр энергетики Грузии, вице-премьер Каха Каладзе провел очередную встречу с руководителями российского ООО «Газпром-экспорт».
Читайте также: «Газпром Армения»: Истечение срока грузино-российского газового договора не повлияет на поставки в РА