ՄԱԿ-ը մտահոգված է Սիրիայի հյուսիսում ահաբեկչական «Իսլամական պետության» դեմ Թուրքիայի գործողությունների հումանիտար հետևանքներով: Մասնավորապես խոսքը Էլ Բաբ քաղաքի մոտ զինյալ սիրիացի ընդդիմադիրների հետ համատեղ թուրքական ռազմական գործողության մասին: Այդ մասին լրագրողներին է հայտարարել ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը:
«ՄԱԿ-ը մտահոգված է խաղաղ բնակիչների վիճակով, որոնց վրա ազդում են ԻՊ դեմ գործողությունները»,-ասել է Դյուժարիկը: Ըստ նրա, քաղաքն ու արվարձանները ավելի քան 30.000 մարդ է լքել, որոնք փախել եմ Ազազ, Ջարաբլուս, Մանբիջ և այլ շրջաններ: Բացի այդ, համաշխարհային կազմակերպությունը տեղեկություններ ունի մարտական գործողությունների հետևանքով քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի մասին:
Ըստ ՄԱԿ-ի, Էլ Բաբում է 5 000-8 000 խաղաղ բնակիչ կա, որոնց գրոհայինները թույլ չեն տալիս հեռանալ քաղաքից:
Թուրքական հատուկ նշանակության ուժերը 2016-ի օգոստոսի 24-ի առավոտյան մտել են Սիրիայի տարածք՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայիններից հյուսիսային Ջերաբլուս քաղաքի ազատագրման գործողության շրջանակներում: Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ սիրիացի քրդերի ինքնապաշտպանական ջոկատների մարտիկները 7 գյուղ են գրավել Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Ջարաբլուս քաղաքի մատույցներում` չնայած Անկարայի այդ շրջանից հեռանալու պահանջին: Թուրքական զինուժը պահանջել էր քրդերի ինքնապաշտպանական ուժերից հեռանալ այդ շրջանից «Եփրատի վահանը» գործողության մեկնարկից առաջ:

ООН встревожена гуманитарными последствиями военной операции против террористической группировки «Исламское государство» (ИГ) в районе города Эль-Баб на севере Сирии, которую проводит Турция вместе с бойцами сирийской оппозиции. Об этом заявил журналистам официальный представитель генерального секретаря всемирной организации Стефан Дюжаррик, пишет ТАСС.
«ООН обеспокоена положением мирных жителей, которых затронули операции против «Даиш» (арабское название ИГ) в районе Эль-Баба», – сказал Дюжаррик.
По его словам, город и его окрестности покинули около 30 тыс человек, которые бежали в Азаз, Джараблус, Манбидж и другие близлежащие районы. Кроме того, всемирная организация получила информацию о гибели гражданского населения в результате боевых действий, которые в последний месяц заметно активизировались.
Как сообщил Дюжаррик, по оценкам ООН, в Эль-Бабе остаются от пяти до восьми тысяч мирных жителей, которым боевики не позволяют покинуть город.
ВС Турции с 24 августа 2016 года проводят вместе с бойцами Сирийской свободной армии операцию «Щит Евфрата». Ее целью является зачистка приграничного региона в САР и создание там де-факто зоны безопасности для возвращения беженцев. На текущем этапе операции ВС Турции и сирийская оппозиция пытаются выбить ИГ из Эль-Баба. За последние дни турецкие власти объявили о ликвидации десятков боевиков в этом районе.