Վրացական կողմն ու ռուսական «Գազպրոմ էքսպորտ» ընկերությունը համաձայնության են եկել, որով Վրաստանը դրամական փոխհատուցում կստանա Հայաստան առաքվող ռուսական գազի տարանցման համար: Այդ մասին հայտարարել է Վրաստանի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Հունվարի 10-ին Մինսկում կայացել է Կալաձեի երրորդ հանդիպումը «Գազպրոմի» ղեկավարության հետ: Կողմերն աշխատում էին նոր համաձայնագրի վրա, որով կամ պետք է պահպանվեին գործարքի նախկին պայմանները, կամ պետք է անցում կատարվեր տարանցման համար ֆինանսական վճարի եղանակին: Ինչպես ավելի վաղ նշել էր Կալաձեն, Վրաստանի դիրքորոշումը հետևյալն էր` ֆինանսական վճարման անցնելու դեպքում Վրաստանը պետք է համարժեք եկամուտ ստանա` ֆինանսական արտահայտմամբ:
Ավելի վաղ «Գազպրոմ էքսպորտը» հայտնել էր, որ փաթեթային առաջարկ է ներկայացրել Վրաստանին դեպի ՀՀ ռուսական գազի տարանցման և Վրաստանին գազի մատակարարման վերաբերյալ:
«Գազպրոմ էքսպորտի» հետ բանակցությունների մի քանի փուլերի արդյունքում, հաշվի առնելով հանգամանքները, մենք կարողացանք համաձայնեցնել օպտիմալ առաջարկը: Կառավարությունը քննարկել է առաջարկն ու որոշել է ձևակերպել համաձայնությունը: Ըստ պայմանագրի, Վրաստանի կախվածությունը ռուսական էներգակիրներից չի աճում, փոխվում է միայն վճարման ձևը, ինչը ենթադրում է անցում ֆինանսական վճարման դեպի Հայաստան գազի տարանցման դիմաց: Ինչ վերաբերում է տարանցման համար գնագոյացմանը, ապա գինը ամենաբարձրներից մեկը կլինի Եվրոպայի երկրներում»,-հայտարարել է Կալաձեն լրագրողներին հունվարի 11-ի կառավարության նիստից հետո:
Ըստ Կալաձեի, պայմանագիրը կնքվելու է 2 տարով և անհրաժեշտության դեպքում, սեզոնային դեֆիցիտի պայմաններում, Վրաստանը կկարողանա գազի լրացուցիչ ծավալներ ստանալ նվազ գնով` 185 դոլարով 215-ի փոխարեն: Մինչ այդ համաձայնագրերը կնքվում էին 1 տարով:
«Պայմանագիրը կարճաժամկետ է` 2-ամյա, սակայն առաջին տարվա ընթացքում հումքով վճարելու եղանակը մասնակիորեն կպահպանվի, իսկ հետո կշարունակվի արդեն ֆինանսական վճարի ձևով, ինչպես ընդունված է միջազգային պրակտիկայում»,-հավելել է Կալաձեն:
Վրաստանը տարեկան մոտ 2,5 մլրդ խմ գազ է սպառում: Հիմնական ծավալը ներմուծվում է Ադրբեջանից: 2015-16 թվականներին կրկին տևական բանակցություններ էին ընթանում Վրաստանի և «Գազպրոմի» միջև, սակայն արդյունքում Թբիլիսին հասավ իր ուզածին և պահպանեց վճարման գործող կարգը` ստանալով ՀՀ առաքվող ռուսական գազի 10 տոկոսը:
Վրաստանը «Շախդենիզ» հանքավայրից ստանում է տարեկան 750-800 մլն խմ գազ, 1,4 մլն խմ` SOCAR-ից և ևս 200 մլն խմ` Ռուսաստանից:Այդպիսով` Վրաստանը սպառվող գազի 88% ստանում է Ադրբեջանից, իսկ 12%-ը` Ռուսաստանից:Ռուսական գազը Վրաստանը ստանում է որպես վարձ իր տարածքով դեպի Հայաստան գազի առաքման համար:

Грузинская сторона и «Газпром экспорт» пришли к соглашению, по которому Грузия будет получать денежную компенсацию за транзит российского газа в Армению. Об этом заявил вице-премьер, министр энергетики страны Каха Каладзе, пишет РИА Новости.
10 января в Минске состоялась третья по счету встреча Каладзе с руководством «Газпрома». Стороны вели работу над заключением нового соглашения, по которому стороны либо должны были перейти на финансовую оплату за транзит, либо сохранить прежние условия сделки, и Грузия бы продолжала получать 10% от общего объема поставок российского газа в Армению. Как отмечал ранее Каладзе, позиция Грузии заключается в том, что в случае перехода на финансовую выплату за транзит газа Грузия должна получить аналогичную выгоду, выраженную в денежном эквиваленте.
Ранее «Газпром экспорт» сообщил, что сделал Грузии пакетное предложение по транзиту российского газа в Армению и поставкам газа в Грузию.
«В результате нескольких раундов переговоров с «Газпром экспортом», учитывая существующие обстоятельства, мы смогли согласовать оптимальное предложение. Правительство обсудило данное предложение и решило оформить соглашение. Согласно договору, зависимость Грузии от российского энергоносителя не растет, меняется лишь форма оплаты, что подразумевает переход на финансовую выплату за транзит газа в Армению. Что касается транзитной стоимости, она будет одной из самых высоких среди стран Европы», — заявил Каладзе журналистам после правительственного заседания 11 января.
По словам Каладзе, соглашение оформляется на два года и в случае необходимости, во время сезонного дефицита, Грузия сможет получить дополнительные объемы газа по сокращенным ценам – за 185 долларов, вместо 215. Ранее соглашения оформлялись на год.
«Соглашение краткосрочное – двухлетнее, однако в первый год форма оплаты сырьем частично остается, а потом продолжится денежная оплата, в соответствии с международной практикой», — добавил Каладзе.
Основным импортером газа в Грузию является Азербайджан, однако из России Грузия получает 10% от поставок российского газа в Армению в качестве платы за его транзит. В марте 2016 года грузинская сторона и «Газпром» после длительных переговоров оформили новое соглашение, согласно которому Грузия будет продолжать получать 10% от поставок российского газа в Армению. Однако теперь РФ предложила Грузии перейти на расчеты за услуги по транзиту газа в денежной форме на базе ставок, применяемых в странах ЕС.