Թուրքիայի ՌՕՈւ օդաչուն, որը 2015-ի նոյեմբերին խոցել էր Սու-24 ռուսական ռմբակոծիչը, կապեր չի ունեցել ընդդիմադիր իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի կազմակերպության հետ: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ռուսական Սու-24-ը խոցվել էր թուրքական ՌՕՈւ կողմից Սիրիայի երկնքում 2015-ի նոյեմբերի 24-ին: Ռուսական ռմբակոծիչը ոչնչացվել էր առանց օդային տարածքը խախտելու մասին զգուշացման: Ռուսական կողմը պնդում էր, որ ինքնաթիռը չի խախտել Թուրքիայի օդային տարածքը և ներողություն էր պահանջում թուրքական կողմից:
«Ես հրահանգել էի սպառնալիքներին արձագանքման կանոնները կիրառել օդային տարածքի ցանկացած խախտման դեպքում, ում կողմից էլ դա լինի: Այդ հրահանգն ուղղված չէր կոնկրետ ՌԴ դեմ: Ինչ վերաբերում է օդաչուի հնարավոր կապին Գյուլենի FETO կազմակերպության հետ, ապա անհնար էր կանխատեսել, թե հատկապես ով է կատարելու կարգադրությունը: Գլխավոր շտաբի պետն ասաց ինձ, որ ռազմական գերատեսչությունը հետաքննություն է անցկացրել և պարզել է, որ օդաչուն ոչ մի կապ չի ունեցել այդ կազմակերպության հետ»,-ասել է Դավութօղլուն խորհրդարանի հանձնաժողովի հարցմանն ի պատասխան, որը զբաղվում է միջադեպի հետաքննությամբ:
Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ փոխել է կարծիքը Թուրքիայում խոցված ռուսական Սու-24-ի մասին Թուրքիայում ՌԴ դեսպան Անդրեյ Կարլովի սպանությունից հետո: «Ես թերահավատորեն էի վերաբերվում այն թեզին, որ ռուսական ինքնաթիռը խոցվել է առանց բարձրագույն ղեկավարության հրամանի: Բայց հիմա տեսնում եմ, որ ամեն ինչ հնարավոր է: Ապակառուցողական տարրերը ներթափանցել են Թուրքիայի իշխանության և ուժային կառույցների ամենաբարձր շարքերը»,-ասել է Պուտինը:

Пилот ВВС Турции, сбивший в ноябре 2015 года российский бомбардировщик Су-24, не имел связей с организацией оппозиционного исламского проповедника Фетхуллаха Гюлена. Об этом заявил экс-премьер Турции Ахмет Давутоглу, передает РИА Новости.
Российский Су-24 был сбит истребителем ВВС Турции 24 ноября 2015 года. Во время катапультирования российский летчик Олег Пешков был расстрелян боевиками с территории, находившейся под контролем сирийских туркменов. Этот инцидент стал причиной резкого ухудшения российско-турецких отношений: между странами был установлен визовый режим, на поставки турецких фруктов и овощей в Россию было установлено эмбарго.
«Я давал указание применять правила реагирования на угрозы на любое нарушение воздушного пространства, с чьей бы стороны оно ни исходило. Это указание не было направлено конкретно против России. Что касается возможной связи пилота с FETO (организацией Гюлена), то невозможно было предвидеть, кто именно это указание выполнит. Глава генштаба сказал мне, что военное ведомство провело расследование по отношению к пилоту и не выявило никаких связей его с этой организацией», — говорится в ответе Давутоглу на запрос парламентской комиссии по расследованию попытки переворота в июле.
Ранее президент РФ Владимир Путин заявил о том, что после убийства российского посла Андрея Карлова в Анкаре меняет свое мнение о том, что высшее руководство Турции стояло за приказом сбить российский Су-24.
«Я скептически относился к тезису, что и самолет наш сбит без приказа со стороны высшего турецкого руководства, а людьми, которые хотели навредить российско-турецким отношениям. Но сейчас, после нападения на посла, которое было совершено сотрудником спецназа, я уже начинаю менять свое мнение», — сказал Путин.