Հունվարի 20-ին հազարավոր մարդիկ մտադիր են բողոքի ցույցի դուրս գալ Վաշինգտոնում` խափանելու համար ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի երդմնակալության արարողությունը:
Ցուցարարները, այդ թվում DisruptJ20 և Black Lives Matter խմբերը, կփորձեն արգելափակել բոլոր 12 անցակետերը, որոնք տանում են դեպի Կապիտոլիում, որտեղ կայանալու է երդմնակալությունը: Բացի այդ, նրանք մտադիր են ցույցերի և փողոցները փակելու միջոցով խափանել ավանդական պարահանդեսը, որն անցկացվում է երդմնակալության օրը, գրում է BBC-ին:
«Մենք ապստամբություն ենք ուզում տեսնել»,-ասել է ակցիայի կազմակերպիչ Դևիդ Թերեգոնը:
Ըդնհանուր առմամբ հունվարի 20-ին տարբեր ակցիաներ անցկացնելու թույլտվություն է ստացել 27 նախաձեռնող խումբ: Դա 4 անգամ ավելի է, քան միջինում եղել է նախորդ երդմնակալությունների ժամանակ: Ակնկալվում է, որ Թրամփի երդմնակալությանը 800.000 մարդ ներկա կլինի: Անվտանգությունը կապահովի 15.000 ուժային: Թրամփն ու նրա թիմի անդամները չեն մեկնաբանել այս իրողությունը:
Նախագահական ընտրություններից հետո արդեն եղել են բողոքի ցույցեր: Այն ժամանակ Թրամփի ելույթներից դժգոհ հազարավոր ներգաղթյալներ, մահմեդականներ ու կանայք դուրս են եկել փողոց: Բողոքների հիմնական օջախներն են Մայամին, Նյու Յորքը, Սան Ֆրանցիսկոն, Ատլանտան, Ֆիլադելֆիան և Նորդլենդը: Բողոքի ցույցեր են տեղի ունեցել նաև Վաշինգտոնում և Լոս Անջելեսում:

13 Январь 2017 - 07:54 AMT
Тысячи демонстрантов намерены устроить 20 января в Вашингтоне акцию протеста, чтобы сорвать инаугурацию избранного президента США Дональда Трампа.
Протестующие (в их число входят группы DisruptJ20 и Black Lives Matter) попытаются заблокировать все 12 пунктов пропуска к месту проведения церемонии у Капитолия, где Трамп должен принести присягу, и вдоль Пенсильвания-авеню. Кроме того, они хотят – также с помощью демонстраций и перекрывания дорог – помешать проведению традиционного инаугурационного бала, пишет BBC.
«Мы хотим увидеть восстание, закипающее в этом городе и по всей стране», – сказал организатор акции Дэвид Терстон.
Устроители обещают и другие «сюрпризы», но при этом опасаются столкновений со сторонниками Трампа.
В общей сложности разрешения на проведение различных акций в Вашингтоне в день приведения нового президента США к присяге получили 27 инициативных групп. Это в четыре раза больше, чем в среднем выдавалось в дни инаугураций в предыдущие годы. Ожидается, что инаугурацию Трампа посетят 800 тысяч зрителей. Обеспечивать их безопасность призваны более 15 тысяч силовиков.
Исполняющий обязанности шефа полиции округа Колумбия Питер Ньюшем ранее уже дал понять, что стражи порядка будут готовы противостоять попыткам срыва церемонии.