Մի շարք թուրք դիվանագետներ ու ՆԱՏՕ-ի սպաներ քաղաքական ապաստան են խնդրել Նորվեգիայից, քանի որ մտավախություն ունեն, որ հայրենիք վերադառնալով բանտում կհայտնվեն կամ բռնության կենթարկվեն, գրում է ՌԻԱ Նովոստին նորվեգական VG վրա հղումով:
Սպաներն աշխատում էին Նորվեգիայում մինչև 2016-ի աշունը, սակայն Թուրքիայում հուլիսին տեղի ունեցած պետական հեղաշրջման անհաջող փորձից հետո հրաժարվել են Թուրքիա վերադառնալ: Սպաները ժխտում են իրենց մասնակցությունը հեղաշրջման փորձին, բայց վախենում են սեփական անվտանգության համար:
«Այսօր անհնար է վերադառնալ: Ինձ ազատել են աշխատանքից Նորվեգիայում, իմ անձնագիրը չեղարկված է: Եթե ես վերադառնամ, ինձ անմիջապես կձերբակալեն, խոշտանգումների կենթարկեն` ստիպելու համար կեղծ ցուցմունքներ տալ»,-ասել է թուրքերից մեկը:
Նշվում է, որ սա բավականին նուրբ հարց է, քանի որ Նորվեգիան և Թուրքիան դաշնակիցներ են ՆԱՏՕ-ում:
Հուլիսի լույս 16-ի գիշերը հայտնի դարձավ Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձի մասին: Անկարայում և Ստամբուլում ավիացիայի ու տանկերի կիրառմամբ բախումներ են տեղի ունեցել: Թուրք զինվորականների խումբը հայտարարել է երկրում ռազմական հեղաշրջման, Էրդողանին իշխանությունից հեռացնելու մասին, սակայն ապստամբ զինվորականների գործողությունները ձախողվել են:Բախումներում զոհվել է 164 կառավարության աջակից, Reuters հաղորդմամբ, հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը: Ընդհանուր զոհերի թիվը հասել է 265-ի:
Հեղաշրջման անհաջող փորձին հաջորդեցին զանգվածային ձերբակալությունները, որոնք շարունակվում են մինչ օրս:

Несколько турецких офицеров и дипломатов, прежде работавших в Норвегии, обратились к властям королевства с просьбой о предоставлении им политического убежища, поскольку опасаются, что после возвращения на родину они окажутся в тюрьме или подвергнутся насилию, пишет РИА Новости со ссылкой на норвежское издание VG.
Сообщается, что офицеры работали в Норвегии до прошлой осени, но после попытки переворота в их родной стране они должны были вернуться в Турцию, однако отказались сделать это, опасаясь за свою дальнейшую судьбу. Издание пишет, что пообщалось со многими из этой группы, которые сегодня живут в Норвегии по секретным адресам.
По данным издания, они подтвердили, что обратились в управление по делам мигрантов и полицейский отдел по работе с иностранцами с просьбой о предоставлении убежища. Офицеры отрицают, что имели какое-либо отношение к перевороту в родной стране, однако опасаются за свою безопасность.
«Сегодня вернуться невозможно. Меня уволили с работы в Норвегии, мой паспорт аннулирован. Если я вернусь, меня немедленно схватят, я рискую подвергнуться пыткам, меня могут принудить дать ложные показания», — рассказал один из турок изданию. Он также привел в пример знакомого, который рискнул вернуться из Норвегии на родину и реабилитировать себя, однако был задержан уже на паспортном контроле и сейчас находится в тюрьме.
Издание отмечает, что это дело довольно деликатное для норвежской стороны. Норвегия и Турция являются сотрудниками в НАТО.
Власти Турции обвинили проповедника Фетхуллаха Гюлена в причастности к попытке переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам Гюлен осудил мятеж и заявил о своей непричастности.