Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիթ Էրդողանը դեմ է արտահայտվել թուրքական զորքերի դուրս բերմանը Կիպրոսից:
«Հյուսիսային Կիպրոսը բանակցություններում անկեծղ դիրքերից է հանդես գալիս: Հունաստանը չպետք է ակնկալի, որ կղզու խնդիրը կլուծվի, եթե Թուրքիան չլինի երաշխավոր երկիր: Թուրքիան կմնա Կիպրոսում: Նույնիսկ խոսք լինել չի կարող այն մասին, որ թուրք զինվորականները կարող են հեռանալ Կիպրոսից»,-ասել է Էրդողանը NTV-ի հեռուստաեթերում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Կիպրոսի հարցով միջազգային խորհրդաժողովը Ժնևում ապարդյուն է ավարտվել: Բանակցությունները կշարունակվեն:«Կողմերի փորձագետները կհանդիպեն հունվարի 18-ին»,-հայտարարել է հունվարի 12-ի ուշ երեկոյան Կիպրոսի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչ Նիկոս Խրիստոդուլիդիսը:
Տարածքային հարցը, կամ տարածքային շտկումների հարցն ամենաբարդերից մեկն է միջհամայնքային բանակցություններում: Նախորդ փուլում կողմերը չեն կարողացել լուծել տարածքային խնդիրները, թեև հայտարարում էին «բանակցություններում առաջընթացի» մասին:

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган высказался против вывода турецких войск с Кипра.
«Северный Кипр в переговорах демонстрирует искреннюю позицию. Греция не должна ожидать решения проблемы острова без Турции как страны-гаранта. Турция останется на Кипре. Даже речи не может идти о том, чтобы турецкие военные покинули Кипр», — сказал Эрдоган 13 января в эфире телеканала NTV, пишет РИА Новости.
Международная конференция по кипрскому урегулированию с участием глав МИД стран-гарантов – Греции, Турции и Великобритании — прошла 12 января в Женеве. Согласно официальному заявлению, распространенному ООН, участники межкипрских переговоров договорились о том, что дискуссии продолжатся. В частности, 18 января состоится заседание рабочей группы на уровне заместителей, которая определит конкретные вопросы и инструменты для обсуждения. После оценки работы группы конференция по Кипру продолжится на политическом уровне. Параллельно будут продолжены переговоры между общинами.
Целью переговоров по Кипру является положить конец разделению острова по национальному признаку. Остров разделен с 1974 года после вооруженного вторжения Турции, спровоцированного государственным переворотом сторонников присоединения острова к Греции.