Սիրիայի ընդդիմության խմբավորումների մեծամասնությունը որոշել է մասնակցել խաղաղ բանակցություններին, որոնք կայանալու են հունվարի 23-ին Աստանայում: Այդ մասին հայտարարել է սիրիացի ապստամբների «Ֆաստաքիմ» խմբավորման ներկայացուցիչ Զաքարիա Մալախիֆիջին, հայտնում է RBK-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Նա նշել է, որ Դամասկոսի հետ բանակցություններում հարց է բարձրացվելու կրակի դադարեցման, հումանիտար օգնության առաքման և բանտարկյալներին ազատ արձակելու վերաբերյալ:
Գլխավոր թեմաներից մեկը կլինեն «Սիրիայի գործող իշխանությունների խախտումները», ասել է Սիրիայի ազատագրման բանակի ներկայացուցիչը:
Հունվարի 14-ին Սիրիայի ընդդիմության Բանակցությունների բարձրագույն կոմիտեն հայտարարել էր, որ սատարում է Աստանայում կայանալիք բանակցություններին և նշել է, որ սիրիական ընդդիմությունը հեռանկարային է համարում այդ հանդիպումը որպես նախնական քայլ Ժնևում բանակցությունները շարունակելու համար:
Ավելի վաղ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը չէր բացառել Սիրիայում սահմանադրական հանրաքվեի հարցի քննարկման հնարավորությունը սիրիական ճգնաժամի քննարկմանը նվիրված հանդիպմանը, որը կայանալու է Աստանայում:Նա նաև հայտարարել է, որ պատրաստ է մասնակցել Աստանայի հանդիպմանը: «Անշուշտ մենք պատրաստ ենք և հայտարարել ենք, որ մեր պատվիրակությունը պատրաստ է մեկնել խորհրդաժողովի…երբ հայտնի կդառնա անցկացման օրը: Մենք պատրաստ ենք բանակցել բոլոր հարցերի շուրջ»,-ասել է նախագահը:Ըստ նրա, բանակցություններ վարելու հարցում «ոչ մի սահմանափակում չկա»:

Большинство группировок сирийской оппозиции решило принять участие в мирных переговорах, которые пройдут 23 января в Астане в Казахстане. Об этом заявил представитель сирийских повстанцев из группировки «Фастаким» Закария Малахифиджи, передает РБК со ссылкой на Reuters.
Он отметил, что на переговорах с Дамаском будет подниматься вопрос о режиме прекращения огня и такие гуманитарные вопросы, как поставка гумпомощи и освобождение заключенных.
Кроме того, одной из главных тем будут «нарушения действующих властей Сирии», рассказал представитель Сирийской свободной армии агентству.
Высший комитет по переговорам (ВКП) оппозиции Сирии заявлял 14 января о поддержке мирных переговоров в Астане и отметил, что сирийская оппозиция видит эту встречу в качестве предварительного шага для продолжения переговоров в Женеве.
Представители властей Сирии готовы принять участие в мирных переговорах в Астане и встретиться с сирийской оппозицией. Об этом заявлял президент Сирии Башар Асад 9 января. Он отметил, что сирийская делегация «готова обсудить все вопросы». Кроме того, глава САР сказал, что он готов говорить о передаче власти, но только основываясь на Конституции Сирии. Асад пояснил, что если оппозиция хочет, чтобы он ушел со своего поста, то необходимо пересмотреть основной закон САР. Президент Сирии пояснил, что для этого необходимо провести референдум.