Կոսովոյի նախագահ Հաշիմ Տաչին մեղադրել է Սերբիայի կառավարությանը Հյուսիսային Կոսովոյի բռնազավթում նախապատրաստելու մեջ` ՌԴ-ին Ղրիմի միանալու օրինակով:
Նախագահ Տաչին հայտարարել է, որ ազգայնական կարգախոսով գնացք Կոսովո ուղարկելու փորձը կոչված էր կտրուկ արձագանք հրահրելու, որը հետո Բելգրադը կկարողանար որպես պատրվակ օգտագործել ռազմական ներխուժման համար, գրում է BBC-ին Reuters-ի վրա հղումով:
Հյուսիսային Կոսովոյում մոտ 50.000 սերբ կա, որոնք հրաժարվում են ճանաչել անջատված ինքնավարության անկախությունը: Ավելի վաղ Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը հայտարարել էր, որ պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում զորքեր ուղարկել Կոսովո սերբերին պաշտպանելու համար: Դա ասվել է մեկ օր անց այն միջադեպից, երբ փորձ արվեց «Կոսովոն դա Սերբիա է» գրությամբ գնացք ուղարկել Բելգրադից Կոսովո:
«Սերբիան մտադիր էր օգտագործել ՌԴ տրամադրած այդ գնացքը սկզբից Կոսովոյի հյուսիսային մասը մեկուսացնելու, իսկ հետո… Սերբիային միակցելու համար: Դա Ղրիմի մոդելն է»,-ասել է Կոսովոյի առաջնորդը:
Երկաթուղային հաղորդակցությունը Սերբիայի մայրաքաղաքի և անջատված ինքնավարության միջև խզվել է 1998-1999թթ. հակամարտության ժամանակ: Կոսովոյի անկախությունը ճանաչել է ՄԱԿ 110 երկիր, այդ թվում Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն ու Գերմանիան: Սերբիան և ՌԴ-ն չեն ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը:
Գնացքը սերբական Ռաշկա ավանում կանգնեցնելու կարգադրություն է տվել Սերբիայի վարչապետ Ալեքսանդր Վուչիչը: Նա ասել է, որ գնացել է այդ քայլին «պահպանելու համար մարդկանց կյանքն ու ազատությունը և կանխելու համար էլ ավելի մեծ հակամարտությունը` ցույց տալով, որ մենք խաղաղություն ենք ուզում»:
Վուչիչը մեղադրել է Կոսովոյի ուժայիններին երկաթուղային պաստառն ականապատելու մեջ: Սերբիայի վարչապետը նաև հայտարարել է, թե Կոսովոյի իշխանությունները մտադիր էին ձերբակալել գնացքի մեքենավարին և նրա ուղևորներին, թեև, ինչպես նա արտահայտվել է, խոսքը «գնացքի մասին է, ոչ թե տանկի:
Կոսովոյի ոստիկանությունը հերքել է մեղադրանքները` ասելով, որ պայթուցիկ չի հայտնաբերել: Չնայած խիստ հայտարարություններին, Սերբիայի և Կոսովոյի միջև հակամարտության վերսկսումը քիչ հավանական է:
Սերբիան զգալի առաջընթաց է գրանցել ԵՄ-ին անդամակցելու ճանապարհին: Կոսովոյի հետ հարաբերությունների կարգավորումն այդ գործընթացի կարևոր բաղադրիչն է: Սակայն Բելգրադը ցանկանում է միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքին, որ Պրիշտինան չի կատարում ամբողջությամբ արդեն առկա պայմանավորվածությունները, այդ թվում տեղաշարժի ազատության մասին:

Президент Косова Хашим Тачи обвинил правительство Сербии в планировании аннексии Северного Косова по примеру присоединения Крыма к России.
Президент Тачи заявил, что попытка Сербии отправить поезд с националистическим слоганом на север Косова была призвана спровоцировать резкую реакцию, которую Белград мог бы использовать как предлог для военного вторжения, пишет BBC со ссылкой на Reuters.
В Северном Косове проживают около 50 тысяч этнических сербов, которые отказываются признавать независимость отколовшейся автономии. Ранее президент Сербии Томислав Николич заявил, что готов при необходимости отправить войска в Косово для защиты этнических сербов края.Он сказал об этом через сутки после того, как попытка отправить из Белграда на север Косова поезд «Железных дорог Сербии» («Железнице Србије») с надписью «Косово – это Сербия» провалилась.
«Намерение Сербии использовать этот поезд, переданный Россией, чтобы сначала отрезать северную часть Косова, а затем… присоединить к Сербии. Это модель Крыма», – отметил лидер Косова.
Распоряжение остановить поезд в сербском поселке Рашка отдал премьер-министр Сербии Александр Вучич. Он сказал, что пошел на такой шаг, чтобы «сохранить жизнь и свободу людей и предотвратить еще больший конфликт и показать, что мы хотим мира».
Вучич обвинил косовских силовиков в попытке заминировать железнодорожное полотно на пути состава. Также премьер Сербии заявил, что власти Косова намеревались арестовать машиниста состава и его пассажиров, хотя, как он сказал, речь идет «о поезде, а не о танке».
Полиция Косова отвергла эти обвинения, подчеркнув, что проверила пути и не нашла там взрывчатки. Несмотря на резкие заявления, сербско-косовский конфликт маловероятен.
Сербия уже достигла значительного прогресса в переговорах о возможном вступлении в состав Европейского Союза. Нормализация отношений с Косово – важная часть этого процесса.Однако Белград хочет привлечь внимание международного сообщества к тому, что Приштина не выполняет полностью уже достигнутые договоренности, в том числе и по вопросу о свободе передвижения.
Железнодорожное сообщение между сербской столицей и отколовшейся автономией было прервано во время косовского конфликта 1998-1999 года.С момента окончания бомбардировок НАТО в 1999 году до одностороннего провозглашения независимости Косова в 2008 году территория бывшей югославской автономии находилась под управлением ООН.
К началу 2017 года 110 стран-членов ООН, в том числе Великобритания, США и Германия, признали независимость Косова. Сербия и Россия не входят в их число. Также среди стран, не признавших независимость республики, оказались Испания, Греция, Израиль и Китай.