Իտալացի պահպանողական քաղաքական գործիչ Անտոնիո Տայանին ընտրվել է Եվրախորհրդարանի նախագահ: Այդ մասին հայտնել է մինչ այդ պաշտոնավարող Մարտին Շուլցը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
63-ամյա Տայանին նախկինում Իտալիայի վարչապետ Սիլվիո Բերլուսկոնիի մամուլի քարտուղարն է եղել, զբաղեցրել է տրանսպորտի գծով եվրահանձնակատարի պաշտոնը, իսկ ավելի ուշ եղել է արդյունաբերության և ձեռնարկատիրության եվրահանձնակատարը:
Եվրախորհրդարանի նախագահի ընտրություններում նրա մրցակիցն էր Ջաննի Պիտելլան: Տայանին հավաքել է 351 ձայն, իսկ սոցիալիստ Պիտելլան` 282:
Եվրախորհրդարանը կարող է արգելափակել կամ փոփոխություններ կատարել եվրոպական օրենսդրության մեջ, այդ կառույցին է պատկանում ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու մասին համաձայնագրի հաստատման վճռական իրավունքը:

18 Январь 2017 - 09:15 AMT
Итальянский политик-консерватор Антонио Таяни избран новым председателем Европарламента. Об этом сообщил его уходящий предшественник Мартин Шульц.
63-летний Таяни в прошлом был пресс-секретарем премьер-министра Италии Сильвио Берлускони и еврокомиcсаром по вопросам транcпорта, а позднее – промышленности и предпринимательства.
Его соперником на выборах главы Европарламента был его соотечественник Джанни Питтелла, передает BBC.com.
Европейский парламент может блокировать или вносить изменения в европейское законодательство, ему также принадлежит последнее слово в утверждении соглашения о выходе Британии из Евросоюза.
Таяни набрал 351 голос, а социалист Питтелла – 282. Новый председатель Европарламента был избран в последнем – четвертом – туре.