WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը հրաժարվել է ԱՄՆ արտահանձնումից, գրում է «Կոմերսանտը» Washington Post-ի վրա հղումով:
Ավելի վաղ Ասանժը խոստացել էր համաձյնվել արտահանձնմանը, եթե ներում շնորհվի Չելսի Մեննինգին, որը մոտ 700.000 գաղտնի ֆայլեր էր փոխանցել կայքին: ԱՄՆ նախագահը կրճատել է նախկին զինվորականի ազատազրման ժամկետը 28 տարով: Մեննինգը բանտից դուրս կգա արդեն մայիսի 17-ին: Այնուամենայնիվ, Ասանժը փաստաբանների միջոցով հայտարարել էր, որ իր առաջադրած պայմանը չի կատարվել:
«Ակնհայտ է, որ այն, ինչ արեց Օբաման, այն չէ, ինչին մտադիր էր հասնել Ասանժը: Նա ասել էր, որ Չելսի Մեննինգն ընդհանրապես չպետք է պատասխանատվության ենթարկվեր և տասնյակ տարիների ազատազրկման դատապարտվեր, և որ նա անհապաղ պետք է ազատ արձակվեր»,-գրել է փաստաբան Բարիի Փոլակը:
Ավելի վաղ Ասանժը չէր բացառել իր արտահանձնումը ԱՄՆ: Այդ մասին նա հայտարարել էր WikiLeaks-ի Twitter աքաունթում: «Եթե Օբաման ներում շնորհի Մեննինգին, Ասանժը համաձայնություն կտա ԱՄՆ արտահանձնվելուն, թեև արդարադատության նախարարության գործը հակասահմանադրական է»,-ասվում էր պորտալի հաղորդագրության մեջ:

Julian Assange’s lawyer says that President Barack Obama’s surprise commutation of Chelsea Manning’s sentence didn’t meet conditions set for Assange to surrender to face espionage charges, the New York Post reports.
“Mr. Assange welcomes the announcement that Ms. Manning’s sentence will be reduced and she will be released in May, but this is well short of what he sought,” said Barry Pollack, one of Assange’s lawyers, in an email to The Hill.
“Mr. Assange had called for Chelsea Manning to receive clemency and be released immediately.”
Manning’s release is scheduled for May 17.
In a tweet last week, WikiLeaks said Assange would agree to extradition proceedings against him if Manning were shown mercy “despite the clear unconstitutionality of DOJ case.”
DOJ refers to the Department of Justice.
Pollack’s stand differs from another Assange lawyer, Melinda Taylor, who said late Tuesday that Assange would keep his word.
“Everything that he has said he’s standing by,” she said.
Assange has been holed up in the Ecuadorian Embassy in London since 2012 to avoid extradition to Sweden, where he faces sex assault charges and fears he could be extradited to the US.