Գերմանիայում կասկածում են, որ Կրոնական հաստատությունների թուրք-իսլամական միության (DITIB) իմամներն Անկարային տեղեկություներ են փոխանցել ԳԴՀ-ում ապրող Ֆեթուլլահ Գյուլենի կողմնակիցների մասին: Լրտեսության կասկածանքով հետաքննություն է սկսվել: Այդ տեղեկությունը հաստատել է գերատեսչության ներկայացուցիչը` հաստատելով Բունդեսթագի Կանաչների կուսակցությունից պատգամավոր Ֆոլկերա Բեկի խոսքերը, հայտնում է dw.com-ը:
Քննչական մարմինները կասկածում են, որ Գյուլենի կողմնակիցների մասին տեղեկությունները հաղորդելու կարգադրությունը տվել է Կրոնական գործերի պետական վարչությունը` Diyanet-ը, որը պատասխանատու է նաև Գերմանիայում գործող վերոնշյալ կազմակերպության համար:
ԳԴՀ ՆԳՆ պետքարտուղար Օլե Շրյոդերը Բունդեսթագում հայտարարել է, որ դաշնային շրջանները պետք է ստուգեն, արդյոք DITIB-ը կատարում է այդ կրոնական միության պահանջները: Ըստ նրա, Գերմանիայի կառավարությունը պետք է հետևի գործընթացին և համապատասխան եզրակցություններ անի: Մասնավորապես, հարկ կլինի ստուգել, արդյոք արդարացված է այն կարգավիճակը, որ ունեն իմամները:
Հուլիսի 15-ի ուշ երեկոյան Թուրքիայում տեղի է ունեցել ռազմական հեղաշրջման անհաջող փորձ, որի հետևանքով զոհվել են հարյուրավոր մարդիկ: Տեղի ունեցածի համար իշխանությունները մեղադրում են ԱՄՆ-ում բնակվող իսլամական քարոզիչ և ընդդիմադիր Ֆեթուլլահ Գյուլենին:Անկարան ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփից ընդդիմադիր իսլամիստ քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնում է ակնկալում:

19 Январь 2017 - 08:28 AMT
Прокуратура ФРГ расследует шпионскую деятельность в Турецко-исламском союзе религиозных учреждений в Германии (DITIB). Возбуждено расследование в отношении неизвестных лиц. Об этом заявила 18 января представительница ведомства, подтвердив данные депутата бундестага от партии «зеленых» Фолькера Бека, пишет Deutsche Welle.
По словам политика, который еще в декабре подал заявление в прокуратуру, следует выяснить, не удалось ли подозреваемым выехать из страны из-за того, что расследование началось так поздно.
Следственные органы подозревают, что некоторые имамы DITIB передавали правительству Турции информацию о сторонниках живущего в США проповедника Фетхуллаха Гюлена. Распоряжение об этом выдало турецкое Государственное управление по делам религий Diyanet, которое отвечает также и за деятельность DITIB.
Статс-секретарь при министре внутренних дел ФРГ Оле Шредер заявил в бундестаге, что федеральные земли должны проверить выполняет ли DITIB требования для религиозного союза. По его словам, правительство Германии будет наблюдать за процессом и сделает соответствующие выводы. В частности, может быть изучен вопрос, оправдан ли особый статус, которым обладают имамы.
В ночь на 16 июля 2016 года в Турции группа мятежников совершила попытку военного переворота. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли более 240 турецких граждан, более 2 тысяч человек получили ранения, мятеж был подавлен. Власти Турции обвинили проповедника Фетхуллаха Гюлена в причастности к попытке переворота и потребовали от США его экстрадиции. Сам Гюлен осудил мятеж и заявил о своей непричастности.