Հունվարի 18-ին Երևանում կայացել է Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների նոր իրավական հիմք ձևավորելու շուրջ բանակցությունների ութերորդ փուլը։
ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հայկական կողմից բանակցային թիմը գլխավորում էր ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը, իսկ եվրոպական կողմից՝ Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արևելյան Գործընկերության, Ռուսաստանի, Կենտրոնական Ասիայի, տարածաշրջանային համագործակցության և ԵԱՀԿ հարցերով տնօրեն Լյուկ Դեվինը:
Նշվում է, որ քննարկվել են համաձայնագրի քաղաքական հարցերի, ինչպես նաև ընդհանուր, ինստիտուցիոնալ և եզրափակիչ դրույթների գլուխները: Կողմերին հաջողվել է փոխըմբռնման գալ մի շարք հարցերի շուրջ։
Ամփոփելով բանակցությունները՝ կողմերը տեղեկություններ են փոխանակել նաև ոլորտային ու առևտրի հարցերի գլուխների շուրջ ընթացող քննարկումների արդյունքների մասին և հստակեցրել Բրյուսելում բանակցությունների հաջորդ փուլի անցկացման ժամկետները:

The eighth round of negotiations over a new framework agreement between Armenia and the European Union was held in Yerevan on Wednesday, January 18.
According to a Foreign Ministry statement, deputy foreign minister Karen Nazaryan headed the Armenian delegation, while the EU was represented by a commission, presided over by Luc Devigne, Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and OSCE countries.
At the meeting, political issues, as well as final and institutional provisions of the agreement were discussed.
The sides managed to reach a mutual understanding on a number of issues.
Dates for the next round of talks to be held in Brussels were also clarified, the Foreign Ministry said, failing, however, to name the exact date.
An Armenia–EU Association Agreement was called off by Armenia in early September 2013, when Yerevan chose to join the Russia-led Eurasian Economic Union.