Ռուսական «Գազպրոմ էքսպորտ» ընկերության հետ բանակցությունները դեպի Հայաստան առաքվող գազի տարանցման պայմանների վերաբերյալ թեժ վեճերի առիթ են հանդիսացել Վրաստանում: Երկրի իշխանություններից պահանջում են հրապարակել կնքված համաձայնագրի մանրամասները, որով նախատեսվում է անցում կատարել գումարով վճարմանը ՀՀ տարանցվող գազի համար:
Մինչ 2017-ը ռուսական ընկերությունը դեպի ՀՀ գազի տարանցման համար Վրաստանին վճարում էր ոչ թե գումարով, այլ հումքով` տրամադրելով տարանցվող գազի 10 տոկոսը: Ըստ փորձագետների, դա առավել շահավետ էր վրացական կողմի համար, քան վճարման ֆինանսական ձև, թեև գազի մեծ մասը Վրաստանը ստանում է Ադրբեջանից:
Բացի այդ, նոր համաձայնագրի մանրամասները հայտնի չեն, ինչը քննադատության ալիք է բարձրացրել կառավարության դեմ ընդդիմության և ոչ կառավարական հատվածի շրջանում: Այդ քննադատության ֆոնին հունվարի 18-ի երեկոյան երկրի էներգետիկայի նախարար Կախա Կալաձեն ստիպված է եղել նոր հայտարարություն անել ԶԼՄ-ների համար, գրում է BBC-ին:
«Այդ համաձայնագրի միջոցով, մենք կպահպանենք էներգետիկ անկախության նույն մակարդակը, երկրի տարանցիկ գործառույթը տարածաշրջանում և կայուն զարգացումը: Փոխվել է միայն վճարման ձևը»,-ասել է նախարարը:
Ավելի վաղ Կալաձեն ասել էր, պայմանագիրը կնքվելու է 2 տարով և անհրաժեշտության դեպքում, սեզոնային դեֆիցիտի պայմաններում, Վրաստանը կկարողանա գազի լրացուցիչ ծավալներ ստանալ նվազ գնով` 185 դոլարով 215-ի փոխարեն: Մինչ այդ համաձայնագրերը կնքվում էին 1 տարով:
«Պայմանագիրը կարճաժամկետ է` 2-ամյա, սակայն առաջին տարվա ընթացքում հումքով վճարելու եղանակը մասնակիորեն կպահպանվի, իսկ հետո կշարունակվի արդեն ֆինանսական վճարի ձևով, ինչպես ընդունված է միջազգային պրակտիկայում»,-ասել էր Կալաձեն հունվարի 11-ին:
Վրաստանի կառավարությունը չի հստակեցնում, թե Թբիլիսին որքան կստանա գազի տարանցման համար` պատճառաբանելով, որ դա կոմերցիոն գաղտնիք է: Նշվում է, սակայն, որ Վրաստանը չի պարտավորվել ստացած գումարը ծախսել ռուսական գազի գնման համար:
Մինչ էներգետիկայի նախարարն ասուլիս էր տալիս, կառավարական շենքի մոտ բողոքի ակցիա էր անցնում` #NOTOGAZPROM կարգախոսով: «Մենք դեմ ենք ՌԴ-ից էներգետիկ կախվածության աճին: Վրաստանի կառավարությունը բոլոր լծակներն ունի հօգուտ երկրի գործելու համար, սակայն, չգիտես ինչու, զիջումների է գնում ՌԴ-ին»,-ասել է ակցիայի կազմակերպիչ Թամար Չերգոլեիշվիլին:
Համաձայնագիրը քննադատում են ոչ միայն ընդդիմության ներկայացուցիչները: Նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին ասել է, որ նման պայմանավորվածության ձևակերպումը վատթարացնում է վիճակն էներգետիկ ոլորտում և ի վնաս է Վրաստանի քաղաքական ու տնտեսական շահերին:

19 Январь 2017 - 12:57 AMT
Переговоры с российской компанией «Газпром экспорт» оказались в Грузии предметом горячих дебатов. От грузинских властей требуют обнародовать подробности достигнутого соглашения, которое предусматривает переход на денежную оплату за транзит российского газа в Армению.
До последнего времени российская компания платила за транзит не деньгами, а сырьем, отдавая Тбилиси 10% всего газа, транспортируемого в Армению по грузинской территории. По словам экспертов, это было более выгодно для грузинской стороны, чем денежная форма оплаты, хотя большая часть топлива поступает в Грузию из Азербайджана.
Кроме того, неизвестны детали нового соглашения, что вызвало шквал критики в адрес правительства страны со стороны представителей оппозиции и неправительственного сектора. На фоне этой критики вечером 18 января министру энергетики страны Кахе Каладзе пришлось повторно делать заявление для СМИ, пишет BBC.
«При помощи этого соглашения мы сохранили ту же степень энергетической независимости, транзитную функцию страны в регионе и стабильное развитие. Изменилась лишь форма оплаты», – заверил журналистов министр.
О том, что российская сторона настаивает на переходе к денежной форме расчета за транзит, в министерстве энергетики Грузии заявляли и в 2016 году, но впоследствии была оформлена договоренность о сохранении оплаты транспортировки газа в Армению в прежнем виде. Срок соглашения, подписанного в 2016 году, истек 31 декабря прошлого года.
В этот раз новое соглашение, по словам Каладзе, заключается сроком на два года. При этом в 2017 году частично сохраняется оплата за транзит сырьем, а с 2018 года стороны уже полностью перейдут на денежную форму расчета, говорит министр.
«В случае необходимости, если нам будут нужны дополнительные объемы, так как потребление природного газа растет, цена будет 185 долларов США вместо 215 долларов США», – заявил Каладзе 11 января после заседания правительства, на котором, по его словам, было принято решение об оформлении соглашения.
В правительстве Грузии не говорят о том, сколько «Газпром экспорт» собирается платить Тбилиси за транзит газа, ссылаясь на то, что подобная информация не может быть обнародована, так как является коммерческой тайной. При этом в министерстве отмечают, что у Грузии нет обязательства тратить деньги, полученные за транзит, именно на закупку российского газа.
Пока министр энергетики проводил брифинг, у здания правительственной канцелярии в Тбилиси проходила акция протеста, на которой в знак протеста против соглашения светилась надпись #NOTOGAZPROM.
«Мы протестуем против того же, что и в прошлом году – против увеличения энергозависимости от «Газпрома». У грузинского правительства есть все рычаги для использования выгодной ситуации в нашу пользу, но почему-то оно все равно идет на уступки России», – заявила журналистам одна из организаторов акции Тамар Черголеишвили.
Критикуют новое соглашение не только представители оппозиции. По мнению президента Грузии Георгия Маргвелашвили, оформление такой договоренности ухудшает положение в энергетическом секторе Грузии и вредит политическим и экономическим интересам страны. Такое заявление сделала пресс-секретарь президента Эка Мишвеладзе.
По ее словам, президент призывает депутатов усилить надзор за соглашением и предложить план минимизации потенциальных рисков.