Ավստրալիայի Նոր Հարավային Ուելս նահանգի գլխավոր գանձապետ Գլեդիս Բերեջիկլյանը հաստատել է, որ առաջադրելու է իր թեկնածությունը նահանգի վարչապետի պաշտոնի համար, հայտնում է The Sidney Mornin Herald-ը:
Նոր Հարավային Ուելսը, որի մայրաքաղաքը Սիդնեյն է, Ավստրալիայի ամենախիտ բնակեցված նահանգն է: 2014-ի մարտին նահանգի բնակչությունը կազմում էր 7,5 մլն մարդ:
Ըստ Բերեջիկլյանի, նա կներկայացնի նահանգի Ազատական կուսակցությունը: Հաջողության դեպքում նա կդառնա Ազատական կուսակցությունից առաջին կին վարչապետը բոլոր նահանգների մասշտաբով:
Բերեջիկլյանի ընդդիմադիրներն ունեն հաղթելու որոշ շանսեր, սակայն կուսակցության աղբյուրները նշում են, որ հավանաբար, հաղթողը կլինի հայազգի Բերեջիկլյանը:
Բերեջիկլյանը ժողովրդականություն է վայելում ավստրալացիների շրջանում: Նա հայ ներգաղթյալների ընտանիքից է, եղել է Նոր Հարավային Ուելսի արտադրական կապերի նախարար:

The New South Wales treasurer, Gladys Berejiklian has confirmed she will run for premier with the finance minister, Dominic Perrottet, as her deputy, The Sidney Mornin Herald reports.
New South Wales is a state on the east coast of Australia, with Sydney as its state capital. In March 2014, the estimated population of New South Wales was 7.5 million, making it Australia's most populous state.
Berejiklian said she will be running for the NSW Liberal Party leadership and premiership.
If successful, she would become the first female Liberal premier of any state.
Potential opponents are yet to rule out contesting her for the ballot but party sources say a Berejiklian victory is likely.
Berejiklian made her name in the Transport portfolio and was a favourite of former Premier Barry O'Farrell's but declined his urging to stand in a ballot to succeed him, even though her supporters say it could have been a close-run thing.