Իտալիայում ձնահյուսի տակ մնացած Rigopiano հյուրանոցից փրկարարները 3 դի են հանել: Բացի այդ, ըստ տեղի ոստիկանության, որոշվել է ևս մեկի գտնվելու վայրը, հայտնում է Deutsche Welle-ն իտալական Ansa գործակալության վրա հղումով:
Ըստ իտալական իշխանությունների, 4-հարկանի հյուրանոցում ձնահյուսի պահին 20 զբոսաշրջիկ է եղել և 7 կամ 8 աշխատակից: Փրկարարները ենթադրում են, որ նրանք բոլորը զոհվել են:
«Իրավիճակը դրամատիկ է: Կյանքի ոչ մի նշան չկա»,-ասել է տեղի հրշեջ թիմի ներկայացուցիչ Լուկա Կարին AFP-ին տված հարցազրույցում:
Ողբերգության պահին, որը տեղի է ունեցել Իտալիայում երկրաշարժից մի քանի ժամ անց, հյուրանոցի հյուրերը հավաքված են եղել առաջին հարկում, որտեղ սպասում էին տարհանման: Տարհանումը ձգձգվում էր, քանի որ հյուրանոցը գտնվում է լեռներում, իսկ ճանապարհները փակ էին ձյան պատճաոով: Հյուրանոցում եղածներից 2 մարդ փրկվել է, քանի որ նրանք ողբերգության պահին շենքում չեն եղել:
Ըստ ԶԼՄ-ների, ձնահյուսը տեղաշարժել է հյուրանոցը 10 մետրով: Առաջին փրկարարները ողբերգության վայրե են հասել դահուկներով: Փրկարար գործողությունը շարունակվում է: Գործողությանը մասնակցում է 35 հրշեջ որոնող շներով:

Из заваленного снежной лавиной отеля Rigopiano в итальянской Фариндоле в провинции Абруццо спасатели извлекли тела трех человек. Кроме того, определено местонахождение еще одного погибшего. Об этом сообщает местная полиция, пишет Deutsche Welle со ссылкой на итальянское агентство Ansa.
По сведениям итальянских властей, в четырехэтажном отеле в момент схода лавины находились 20 туристов и семь или восемь сотрудников. Как предполагают спасатели, все находившиеся в здании, до крыши заваленном снегом, погибли.
«Ситуация драматическая. Никаких признаков жизни нет», – заявил представитель местной пожарной охраны Лука Кари в интервью AFP.
В момент трагедии, случившейся через несколько часов после землетрясения, постояльцы отеля находились на первом этаже и ждали эвакуации. Она затягивалась, поскольку дороги, ведущие к расположенному в горах отелю, были засыпаны снегом. Два человека, проживавших в гостинице, были спасены, поскольку во время схода лавины находились вне здания.
По данным СМИ, лавина сдвинула здание отеля на 10 метров. Первые спасатели добрались к месту трагедии на лыжах. Спасательная операция продолжается. В ней, среди прочих, участвуют около 35 пожарных с собаками-ищейками.