Բելառուսի դատարանը որոշել է արտահանձնել Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջանին: Այդ մասին ասվում է Լեռնային Ղարաբաղ այցելության համար Մինսկում Բաքվի հարցումով ձերբակալված բլոգեր և ճանապարհորդ Ալեքսանդր Լապշինի ֆեյսբուքյան էջում արված գրառման մեջ:
Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազի տեղակալը որոշում է կայացրել բավարարել Ադրբեջանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության խնդրանքը՝ Ռուսաստանի Դաշնության և Իսրայելի պետության քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին հանձնելու վերաբերյալ
Գրառման մեջ ասվում է, որ 2017-ի հունվարի 17-ի երեկոյան Բելառուսի գլխավոր դատախազությունը «արդար որոշում է» կայացրել Ալեքսանդր Լապշինին Ադրբեջան արտահանձնելու անհրաժեշտության մասին: Որոշման մասին չի հայտնվել ոչ հարազատներին, ոչ փաստաբաններին, ոչ էլ Մինսկում ՌԴ և Իսրայելի դեսպանություններին:
Հունվարի 19-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ ՌԴ-ն դեմ է լրագրողների կամ այլ անձանց կողմից այս կամ այն տարածքների այցելությունը քրեականացնելուն:Լապշինի գործին միջամտել է Իսրայելը: Վերջինս դիվանագիտական ճանապարհներով պահանջում է Բաքվից կասեցնել բլոգերի քրեական հետապնդումը: Մինսկում Իսրայելի դեսպանատունը պաշտոնապես դիմել է Բելառուսի ԱԳՆ` Լապշինին հանդիպելու թույլտվության համար: Իսրայելը նաև դիմել էր Բելառուսի իշխանություններին` խնդրելով «անդառնալի քայլերի չդիմել» այդ հարցում և չարտահանձնել բլոգերին Բաքվին:
«Որոշումը կայացվել է և ֆաքսով ուղարկվել մեկուսարան: Միայն փաստաբանների համառության շնորհիվ հունվարի 18-ի երեկոյան ՌԴ և Իսրայելի դեսպանություններն իմացել են որոշման մասին: Փաստաբանին տրվել է հետևյալ պատասխանը. «Այո, կա նման որոշում, երեկ է կայացվել: Լապշինին որ հանդիպեք, նա կհայտնի մանրամասները»,-ասվում է գրառման մեջ:
Արատհանձնման որոշման մասին տեղեկություն չկար նաև Բելառուսի ԱԳՆ-ում, ուր անհապաղ դիմել էին Իսրայելի և ՌԴ հյուպատոսները:
Ավելին`որոշման մեջ Լապշինի «հանցանքն» անսպասելիորեն միանգամայն այլ որակավորում է ստացել. «Լապշինը մեղադրվում է անհայտ անձանց հետ նախնական պայմանավորվածությամբ հանցավոր կապի մեջ մտնելով, հանցախումբ ստեղծելու և 2011-ի ապրիլին և 2012-ի հոկտեմբերին առանց համապատասխան փաստաթղթերի, անցակետերը շրջանցելու ու Ադրբեջանի պետական սահմանն ապօրինի հատելու մեջ»:
Որոշումը կարող է բողոքարկվել Մինսկի քաղաքային դատարան՝ 10-օրյա ժամկետում:
Այդ ոլորտներից մեկն է միասնական վիզային ու միգրացիոն տարածքի պարամետրերի համաձայնեցումը: Դա պահանջում է նաև անցանկալի անձանց միասնական ցուցակներ: Սակայն, դա պահանջում է նաև միասնական քաղաքականություն արտահանձնման հարցում»,-ասել է Լավրովը:

20 Январь 2017 - 11:39 AMT
Суд Белоруссии принял решение о выдаче Александра Лапшина Азербайджану. Об этом говорится в записи на странице в социальной сети Facebook блогера Александра Лапшина, имеющего российское и израильское гражданство.
В записи говорится, что вечером 17 января 2017 года заместитель генпрокурора Белоруссии вынес «справедливое» решение о необходимости экстрадиции Лапшина в Азербайджан. О решении не было сообщено ни адвокатам, ни родственникам, ни посольствам России и Израиля.
«17 января вечером было вынесено решение и отправлено 18 января факсом в СИЗО. Только благодаря упорству адвоката, вечером 18 января консульства РФ И Израиля узнали, что решение есть. Адвокатам был дан следующий ответ: «Да, есть уже решение, вчера вынесли. Вот пойдете к Лапшину и узнаете подробности», – говорится в сообщении.
Отмечается, что по мнению прокурора, выдача решения адвокатам не предусмотрена УПК РБ.
Помимо этого, сообщается, что в деле появились новые обстоятельства, которых не было в запросе на экстрадицию: «Лапшин Александр Валерьевич обвиняется в том, что, он, вступив по предварительному сговору в преступную связь с неустановленными лицами и создав организованную преступную группу, в апреле 2011года и в октябре 2012 года без наличия соответствующих документов, минуя контрольно пропускные пункты, незаконно пересек государственную границу Азербайджанской Республики».
Решение может быть обжаловано в течение 10 дней.
12 января утром, спустя месяц после задержания популярного Лапшина в Минске, удалось организовать визит консула государства Израиль в Белоруссии Юлии Рачинской в СИЗО, где содержится арестованный израильтянин. Визит удалось организовать благодаря стараниям депутата кнессета Ксении Светловой (Сионистский лагерь).