«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալները մեծ վնաս են հասցրել սիրիական հինավուրց Պալմիրայի պատմական հուշարձաններին, այդ թվում հայտնի հռոմեական ամֆիթատրոնի շենքին: Այդ մասին հայտնում է Deutsche Welle-ն սիրիական պետական Sana գործակալության վրա հղումով:
Ինչպես հաստատել է Reuters գործակալությանը Սիրիայի թանգարանների և հնությունների գերատեսչության ղեկավար Մամուն Աբդուլքարիմը, ոչնչացվել է Պալմիրայի ամենահայտնի հուշարձաններից մեկը` հայտնի ճարտարապետական համալիր տետրապիլոնը, ինչպես նաև մ.թ.ա II դարում կառուցված հռոմեական ամֆիթատրոնի ճակատային մասը:
Հենց այդ վայրում էր 2016-ի մայիսին համերգով հանդես եկել Մարինյան թատրոնի նվագախումբը Վալերի Գերգիևի ղեկավարությամբ, երբ Պալմիրան ազատագրվել էր իսլամիստներից:
Ավելի վաղ ՌԴ Գլխավոր շտաբի Գլխավոր օպերատիվ վարչության պետ Սերգեյ Ռուդսկոյը հայտնել էր, որ Մոսուլում միջազգային կոալիցիայի գործողությունների պատճառով, որը դուրս է մղում զինյալներին Սիրիայի արևելք, ԻՊ-ն գործնականում անարգել կենդանի ուժ ու զենք է տեղափոխում Պալմիրայի, Դեր Զորի և Թուրքիային սահմանակից Էլ Բաբ քաղաքից:

20 Январь 2017 - 13:39 AMT
Боевики террористической организации «Исламское государство» (ИГ) разрушили исторические памятники, в том числе части театра в древнем городе-оазисе Пальмира на территории Сирии, передает 20 января Deutsche Welle со ссылкой на сирийское государственное агентство Sana.
Как подтвердил агентству Reuters глава ведомства по делам древностей и музеев Сирии Мамун Абдулкарим, уничтожен один из самых известных памятников древней Пальмиры – архитектурный комплекс тетрапилон, а также фасад знаменитого древнеримского театра, построенного во II веке н.э.
На его сцене выступил оркестр Мариинского театра под руководством Валерия Гергиева в мае 2016 года, после того как из Пальмиры были выбиты исламисты, захватившие ее в 2015 году.
За время первого господства над городом боевики уничтожили ряд бесценных памятников культуры, а также провели массовые убийства в античном амфитеатре. В декабре 2016 года ИГ вынудила сирийскую армию вновь отступить из города и вернула себе контроль над ним, несмотря на авиаудары российской боевой авиации. Исторические памятники древней Пальмиры признаны культурным наследием Сирии и находятся под эгидой ЮНЕСКО.