Ավստրիայի իրավապահ մարմինների աշխատակիցները երիտասարդի են ձերբակալել Վիեննայում ահաբեկչություն պատրաստելու կասկածանքով: Այդ մասին հայտարարել է Ավստրիայի ներքին գործերի նախարար Վոլֆգանգ Սոբոտկին, հայտնում է ՌԲԿ-ն Reuters-ի վրա հղումով:
Ըստ նախարարի, կասկածայլաը ձերբակալվել է Վիեննայում` բնակարանում, նա 18 տարեկան է:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ուներ արդյոք կասկածյալը «իսլամիստական դրդապատճառներ»` նախարարն ասել է, որ «կան որոշ նշաններ, որոնք պետք է ուսումնասիրել»: «Կա մի կոնտակտ, որը հստակեցված է»,-ասել է նա` մանրամասներին չանդրադառնալով:
Ավելի վաղ, օտարերկրյա հատուկ ծառայությունները զգուշացրել էին Ավստրիայի իշխանություններին հնարավոր հարձակման մասին:
Վիեննայում պատրաստվող գրոհի մասին հայտնի է դարձել հունվարի 20-ին: Այդ են վկայում Krone թերթի աղբյուրները: Նրանց տվյալներով, հարձակումը պետք է կատարվեր հունվարի 15-30-ի սահմանում: Հարձակումը պատրաստում էր ալբանական ծագումով ծայրահեղ իսլամիստների խումբը:
Ինչպես գրում է Krone թերթը տեղական իշխանությունների վրա հղումով, ձերբակալված տղամարդը Ավստրա էր ժամանել հունվարի 20-ին:

21 Январь 2017 - 10:52 AMT
Сотрудники австрийских правоохранительных органов задержали мужчину, подозреваемого в подготовке теракта в Вене. Об этом заявил министр внутренних дел Австрии Вольфганг Соботки, пишет РБК со ссылкой на Reuters.
По словам министра, подозреваемый был задержан в квартире в столице Австрии около 17:00 по местному времени. Ему 18 лет.
Отвечая на вопрос, были ли у подозреваемого «исламистские мотивы», глава ведомства сообщил, что «есть определенные признаки, которые мы должны исследовать».
«Существует один контакт, который достаточно четко установлен», — также отметил Соботка, не уточнив остальных деталей.
Ранее, как заявили в местных органах правопорядка, «иностранные спецслужбы предупреждали австрийские власти о возможном нападении».
О готовящейся в Вене атаке стало известно 20 января. Об этом сообщили источники газеты Krone. По их данным, нападение должно было произойти между 15 и 30 января. Атаку, как уточняли собеседники издания, готовила группа радикальных исламистов албанского происхождения.
Как пишет Krone со ссылкой на заявление местных властей, арестованный мужчина прибыл в Австрию 20 января. С тех пор, по данным издания, он находился под наблюдением специальных служб.