Վենեսուելայում նոր ուղղահայաց թղթադրամներ կթողարկեն 500-ից մինչև 20.000 բոլիվար արժողությամբ: Մինչ այդ ամենամեծ թղթադրամը 100 բոլիվար արժեքովն էր, որի վրայի պատկերը նույնպես ուղղահայաց էր: Այժմ սև շուկայում 20.000 բոլիվարը համարժեք է 6 դոլարի, գրում է Lenta.ru-ն BBC News-ի վրա հղումով:
Նոր թղթադրամների թողարկման անհրաժեշտությունը առաջացել է ֆինանսական բարեփոխման պատճառով` վերավաճառողների դեմ պայքարի և դեֆիցիտի պատճառով որոշվել էր շրջանառությունից հանել 100 բոլիվար անվանական արժեքով թղթադրամը:
2016-ի ավարտին հայտնի դարձավ, որ Վենեսուելայում ազգային արժույթի կտրուկ անկման պատճառով խանութները ստիպված են թղթադրամները քաշով ընդունել:
Վենեսուելան մեծապես տուժել է 2014-ին նավթի գների անկումից: Քանի որ բյուջեն մեծապես կախված է արտահանումից ստացված եկամուտների հետ և խնդիրներ են առաջացել երկրի ներսում արտադրության ոլորտում, Բոլիվարյան Հանրապետությունում սկսվեց սով և առաջին անհրաժեշտության ապրանքների պակաս գրանցվեց:

Венесуэла начала выпускать новые вертикальные банкноты достоинством от 500 до 20 тысяч боливаров.
До этого момента самой крупной банкнотой были 100 боливаров (на ней изображение также было ориентировано вертикально). Сейчас на черном рынке 20 тысяч боливаров стоят менее 6 долларов, пишет Lenta.ru со ссылкой на BBC News.
Необходимость в новых банкнотах возникла из-за финансовой реформы: в рамках объявленной борьбы со спекулянтами и дефицитом было решено изъять из оборота банкноту в 100 боливаров.
В конце ноября 2016 года газета The Independent сообщила, что в Венесуэле из-за резкого падения курса национальной валюты магазины вынуждены принимать купюры на вес.
Кроме того, в 2016 году власти Венесуэлы запретили банкам выдавать через отделения и банкоматы более 10 тысяч боливаров (около пяти долларов) в день.
Венесуэла серьезно пострадала от снижения нефтяных цен в 2014 году. Из-за сильной зависимости бюджета от экспортной выручки и проблем с производством внутри страны, в Боливарианской Республике начался голод и дефицит товаров первой необходимости.