Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստ է գործակցել Մոսկվայի հետ Սիրիայում և Իրաքում հաստատված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում:
Այս մասին Սպիտակ տանն իր առաջին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է մամուլի քարտուղար Շոն Սփայսերը, հաղորդում է Associated Press-ը: Վերջինս ընդգծել է, որ նախագահ Թրամփը «պարզ ասել է», որ «կհամագործակցի ԻՊ-ն ջախջախել ցանկացող ցանկացած երկրի հետ»:
Սփայսերի խոսքով՝ նոր վարչակազմն ԻՊ-ը ռազմական և տնտեսական առումներով ջախջախելու հարցում պատրաստ է համագործակցել «Ռուսաստանի կամ ցանկացած այլուժի հետ»:
Associated Press-ը նշում է, որ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ 70-ամյա հանրապետականը խոստացել է կարճ ժամանակում հաղթել ԻՊ-ին՝ չնայած, որ չի մանրամասնել՝ ինչպես:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ «Իսլամական պետության» գրոհայինները իրաքյան Մոսուլից ոչ հեռու գտնվող Թել Քայֆ քաղաքի քրիստոնեական եկեղեցին վերածել են երեխաների ռազմական պատրաստության կենտրոնակայանի:

The Trump administration says it is willing to partner with Moscow to combat the Islamic State group, The Associated Press reports.
In his first daily White House press briefing, press secretary Sean Spicer said Monday, January 23 that President Donald Trump has been "very clear" that he will "work with any country committed to defeating ISIS."
He says the administration will work "with Russia or anyone else" to defeat the militant group, either militarily or economically.
The president has vowed to defeat IS "quickly" when he takes office, though he has not provided specifics on his plans for U.S. military efforts in Iraq and Syria.
On Monday the Russian Defense Ministry announced that it had carried out a joint airstrike mission with U.S.-led coalition warplanes against IS in Syria. That claim was immediately denied by the Pentagon as "rubbish."