Անկարան մտադիր չէ Էլ Բաբ քաղաքը հանձնել սիրիացի զինվորականներին «Իսլամական պետության» գրոհայիններից ազատագրելուց հետո: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուման Քուրթուլմուշը, հայտնում է Lenta.ru-ն Anadolu գործակալության վրա հղումով:
«Թուրքիան հենց սկզբից հայտարարել էր, որ «Եփրատի վահանը» գործողության շրջանակում հստակ նպատակ է դրվում ապահովել երկրի ազգային անվտանգությունը: Մենք ձգտում ենք պաշտպանել Թուրքիայի սահմանները և կանխել սպառնալիքները հարավային ուղղությունից»,-հայտնում է Lenta.ru-ն:
Քուրթուլմուշը նաև բողոքել է ԱՄՆ կողմից աջակցության բացակայությունից: «Ցավոք, միջազգային կոալիցիան պատշաճ աջակցություն չի ցուցաբերել գործողության ընթացքին: Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիան աջակցություն չի ստանում ԱՄՆ-ից»,-ասել է փոխվարչապետը: Նա նշել,է, որ Օբամայի վարչակազմը սիրիական հակամարտության կարգավորման ծրագիր չուներ, սակայն, հույս է հայտնել, որ Թրամփը կաջակցի:
Մարտերն Էլ Բաբի մատույցներում սկսվել են 5 ամիս առաջ: Թուրքական բանակին և Սիրիայի ազատ բանակից իրենց աջակիցներին չի հաջողվել վերցնել քաղաքը` չնայած ԻՊ մեծ կորուստներին: Ըստ Թուրքիայի գլխավոր կենտրոնակայանի, ԻՊ-ն արդեն 500 զինյալ է կորցրել: Իրենց կորուստները թուրքերը ներկայացրել են որպես 19 զինծառայող, իսկ Սիրիայի ազատ բանակի կորուստների մասին տվյալներ չկան: ԻՊ-ն իր հերթին հայտարարել է թուրքական 10 տանկ խոցելու մասին:
Թուրքական հատուկ նշանակության ուժերը 2016-ի օգոստոսի 24-ի առավոտյան մտել են Սիրիայի տարածք՝ «Իսլամական պետություն» խմբավորման գրոհայիններից հյուսիսային Ջերաբլուս քաղաքի ազատագրման գործողության շրջանակներում:

Анкара не намерена передавать город Аль-Баб сирийским военным после того, как выбьет оттуда боевиков «Исламского государства» (ИГ). Об этом сообщает агентство «Анадолу» со ссылкой на слова вице-премьера Турции Нумана Куртулмуша.
«Турция с самого начала заявляла, что в рамках «Щита Евфрата» поставлена четкая цель — обеспечить национальную безопасность страны, — объяснил политик. — Мы стремимся защитить границы Турции и предотвратить угрозы с южного направления», передает Lenta.ru.
Куртулмуш также пожаловался на отсутствие поддержки со стороны США под Аль-Бабом. «К сожалению, международная коалиция не оказала должной поддержки ходу операции, — рассказал вице-премьер. — Не стоит скрывать тот факт, что Турция и сегодня не получает ее помощи». Он отметил, что администрация Обамы не имела плана по урегулированию сирийского конфликта, но выразил надежду на поддержку со стороны Дональда Трампа.
Бои на подступах к Аль-Бабу начались пять месяцев назад. Турецким войскам и их союзникам из ССА до сих пор не удалось взять город, несмотря на большие потери, которые, по турецким данным, несут исламисты. По подсчетам Генштаба Турции, число погибших боевиков ИГ уже превысило 500 человек. Свои потери турки оценивают в 19 человек, точное число потерь ССА неизвестно. ИГ, в свою очередь, сообщило об уничтожении 10 турецких танков «Леопард».
Наступление на Аль-Баб осуществляется в рамках операции «Щит Евфрата», которую подразделения турецкой армии и части ССА проводят с 24 августа 2016 года. Главной заявленной целью миссии является освобождение приграничных территорий от экстремистов ИГ и бойцов курдского ополчения и создание зон безопасности.