Մասաչուսեթսից ընտրված սենատոր Էդվարդ Մարկին և Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Թեդ Լյուն օրինագիծ են ներկայացրել Կոնգրես, որով նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է զրկվել կանխարգելիչ միջուկային հարվածի իրավունքից:
«Միջուկային պատերազմը ծայրահեղ մեծ ռիսկ է մարդկության համար: Ընդ որում նախագահ Թրամփը հիշատակել է, որ կարող է միջուկային հարված հասցնել ահաբեկիչներին: Ցավոք, եթե կանխարգելիչ միջուկային հարվածի հայեցակարգը պահպանվի, նա կունենա այդպիսի հնարավորություն: Մեկ այլ միջուկային տերության հետ ճգնաժամի դեպքում կտրուկ աճում է ոչ միտումնավոր միջուկային սրացման ռիսկը: Ոչ նախագահ Թրամփին, ոչ էլ մեկ այլ նախագահի չի կարելի թույլ տալ միջուկային զենք կիրառել»,-ասել է սենատորը, գրում է Lenta.ru-ն:
2016-ի սեպտեմբերին նախագահական ընտրարշավի ժամանակ դեմոկրատների ներկայացուցիչ Հիլարի Քլինթոնի հետ առաջին հեռուստաբանավեճի շրջանակում Թրամփը չէր բացառել կանխարգելիչ միջուկային հարվածի հնարավորությունը: Դեկտեմբերի 22-ին, արդեն որպես նորընտիր նախագահ, նա հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն պետք է զգալիորեն ընդլայնի միջուկային սպառազինության ոլորտում իր հնարավորությունները:

25 Январь 2017 - 08:39 AMT
Сенатор от Массачусетса Эдвард Марки и член палаты представителей Тед Лью внесли в Конгресс законопроект, лишающий президента Дональда Трампа права на превентивный ядерный удар.
«Ядерная война представляет величайший риск для выживания человечества. И при этом президент Трамп упоминал, что он мог бы нанести ядерный удар по террористам. К сожалению, при сохранении концепции превентивного ядерного удара он получает это право. В случае кризиса в отношениях с другой ядерной державой это резко повышает риск непреднамеренной ядерной эскалации. Ни президенту Трампу, ни любому другому президенту нельзя позволять применять ядерное оружие первым», – заявил сенатор, пишет Lenta.ru.
В сентябре 2016 года на первых президентских теледебатах с кандидатом от демократов Хиллари Клинтон Трамп не исключил возможность нанесения Соединенными Штатами превентивного ядерного удара. 22 декабря, уже будучи избранным президентом, он заявил, что США должны значительно расширить возможности в области ядерных вооружений.
Позже официальный представитель политика Джейсон Миллер пояснил, что Трамп «имел в виду угрозу распространения ядерного оружия и настоятельную необходимость предотвратить его появление, в частности, у террористических организаций, а также у нестабильных режимов и режимов-изгоев».