ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով օգնական Վիկտորյա Նուլանդը և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ հեռանում են պաշտոններից:
Պաշտոնավարման շրջանում Նուլանդն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել Ուկրաինայի Եվրամայդանին` հաճախ այցելելով Կիև բողոքի ակցիաների ամենաթեժ շրջանում:
ՀՀ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշանակվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի գծով օգնականի պաշտոնակատար: Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության կայքում տեղադրված հաղորդագրության մեջ:
Ջոն Հեֆերնը զբաղեցրել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնը 2011-2014թթ.:
Նուլանդից բացի, պաշտոններից են հեռանում նաև վարչական և տնտեսական գծով պետքարտուղարի տեղակալ Պատրիկ Քեննեդին, Պետքարտուղարի օգնականներ Ջոյս Բարրը և Միշել Բոնդը: Հեռանում է պաշտոնից նաև օտարերկրյա ներկայացուցչությունների գծով վարչության պետ Ջենթրի Սմիթը, գրում է Lenta.ru-ն Associated Press-ի վրա հղումով:
Պետքարտուղար Ջոն Քերիի պաշտոնաթողությունից հետո պետքարտուղարի պարտականությունները կատարում է նրա նախկին տեղակալ Թոմաս Շենոնը:
Նորընտիր նախագահ Թրամփը պետքարտուղարի պաշտոնում տեսնում է Exxon Mobile-ի նախկին կառավարիչ Ռեքս Թիլերսոնին, սակայն Սենատը դեռ չի հաստատել վերջինիս թեկնածությունը:

26 Январь 2017 - 07:55 AMT
Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Виктория Нуланд и еще ряд высокопоставленных дипломатов покидают на этой неделе свои должности и уходят из Госдепартамента.
На своем посту Нуланд принимала активное участие в Евромайдане на Украине, часто посещая Киев в разгар акций протеста.
Бывший посол США в Армении Джон Хефферн назначен и.о. помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии. Соответствующая информация размещена на сайте Госдепартамента США.
Джон Хефферн занимал должность посла в Армении с 2011-2014 года.
Помимо Нуланд, речь также идет о заместителе госсекретаря по административно-хозяйственной части Патрике Кеннеди, помощниках госсекретаря Джойс Барр и Мишель Бонд. Кроме того, свой пост покидает начальник управления по делам иностранных представительств Джентри Смит, пишет Lenta.ru со ссылкой на Associated Press.
После отставки госсекретаря Джона Керри обязанности главы Госдепартамента исполняет его бывший заместитель Томас Шэннон.
На этот пост новым президентом Дональдом Трампом выдвинут бывший управляющий Exxon Mobile Рекс Тиллерсон, однако его кандидатура пока не утверждена в сенате.