Սիրիայի քրդական Ժողովրդական միության կուսակցության (ԺՄԿ) ներկայացուցիչները կմասնակցեն ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հանդիպմանը Սիրիայի ընդդիմության հետ: Այդ մասին հայտարարել է Մոսկվայում կուսակցության ներկայացուցիչ Աբդ Սալամ Ալին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Լավրովի հանդիպումը սիրիական ընդդիմության հետ տեղի կունենա հունվարի 27-ին Մոսկվայում:
«Ֆրանսիայից կժամանի մեր ներկայացուցիչը: Հնարավոր է, ես էլ լինեմ»,-ասել է Աբդ Սալամ Ալին: Ըստ նրա, հանդիպման էին հրավիրվել նաև կուսակցության առաջնորդները Սիրիական Քրդստանից, սակայն նրանք չեն հասցնի ժամանել Մոսկվա, քանի որ Իրաքի տարածքով են հասնելու:
Մենք կցանկանայինք քննարկել Աստանայում կայացած միջսիրիական բանակցությունների արդյունքները և ԺՄԿ ներկայացուցիչների մասնակցության հարցը Ժնևի բանակցություններին»,-ասել է կուսակցության ներկայացուցիչը:
Ժողովրդական միության կուսակցությունը (ԺՄԿ) ամենամեծ կուսակցությունն է Սիրիական Քրդստանում, որը 2016-ի մարտին միակողմանի կարգով իրեն «դաշնային տարածաշրջան է» հռչակել: Ժնևի բանակցություններին ԺՄԿ մասնակցությանը մշտապես դեմ է հանդես գալիս Թուրքիան, քանի որ համարում է, որ կուսակցությունը կապեր ունի Թուրքիայում գործող Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության հետ:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ռուսաստանը, Իրանը և Թուրքիան Աստանայում պայմանավորվել են Սիրիայում հրադադարի վերահսկման եռակողմ մեխանիզմի մասին:

The Foreign Minister of Russia is planning to meet with representatives of the Syrian opposition in Moscow on Friday, January 27, Kurdistan 24 reports.
Sergey Lavrov confirmed the meeting following peace talks in Astana, Kazakhstan.
During the peace talks, Russia, Turkey, and Iran agreed to form a trilateral mechanism to monitor and guarantee the complete fulfillment of a ceasefire in Syria.
Meanwhile, the Syrian opposition expressed dissatisfaction at the outcome of the peace talks.
Moreover, following the peace talks, opposition delegate Osama Abu Zaid told the press the group had made proposals to Russia regarding the enforcement of the ceasefire.
“The opposition delegation is working hard to consolidate the ceasefire as the primary focus of the talks,” an anonymous source added.
The opposition did not reveal the details of the trilateral mechanism or why they rejected the agreement.
According to the group’s spokesperson, the delegation met with the guarantors and a UN team led by Staffan de Mistura to focus on “maintenance of the ceasefire agreement.”