Խորհրդարանական ընտրություններն ապրիլի 2-ին անցկացնելու վերաբերյալ փորձագիտական դիրքորոշումներ կհրապարակվեն: Այս մասին ՀՀԿ խորհրդի նիստից հետո ունեցած ելույթում հայտարարել է ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ նշելով, որ անձամբ դեմ չի եղել հրամանագիրը ստորագրելու պահին և հիմա էլ դեմ չէ 4-5 օրով ընտրությունների օրը տեղափոխել:
«Գիտեք, որ այս օրերին քաղաքական դաշտում կա որոշակի տարակարծություն ընտրությունների օրն ապրիլի 2-ին նշանակելու կապակցությամբ: Մեր իրավաբաններն ունեն համոզիչ փաստարկներ, որ դա իրավաբանորեն ամենաարդյունավետ լուծումն է, և դրա մասին դեռ կհրապարակեն փորձագիտական դիրքորոշումներ: Կարծում եմ՝ պարոն Դավիթ Հարությունյանը վաղը կպատասխանի բոլոր այն գրավոր հարցումներին, որ մենք ստացել ենք:
Անկեղծ ասեմ՝ իրավաբանական ձևակերպումներից անդին ես ինքս էլ մտահոգություն ունեմ: Ես ցանկանում էի ապրիլի 2-ը և հաջորդող մի քանի օրերը նվիրել մեր հերոս տղաներին, նրանց հիշատակին, նրանց մեծարմանը: Ցանկանում էի, որպեսզի այդ օրերը դառնան ապրիլյան պատերազմից հետո մեկ տարվա ընթացքում բանակաշինության ասպարեզում կատարված հսկայական աշխատանքի, նոր լուծումների, նոր ձեռքբերումների ներկայացում մեր հանրությանը: Ցանկանում էի, որպեսզի բոլորս միասին հավաստիացնենք մեր ժողովրդին, հավաստիացնենք աշխարհին, որ մենք նույն կերպ ենք վարվելու նաև բոլոր այդպիսի դեպքերում: Իհարկե, անկախ ընտրություններից, դա հիմա էլ ենք անում»,- ընդգծել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ օրվա տեղափոխության հարցում կարելի է մի փոքր էլ սպասել, երբ հայտնի կդառնան ընտրությունների բոլոր մասնակիցները:
«Մենք կկարողանանք նրանց հետ գալ համաձայնության՝ բոլորի հետ առանց բացառության, ես կարծում եմ՝ մեզ ոչինչ չի խանգարի, եթե ընդամենը մի քանի օրով հետաձգենք ընտրությունները: Եվ եթե գանք քաղաքական համաձայնության, ապա, վստահ եմ՝ մեր իրավաբանները դրա հիմնավորումները շատ հանգիստ կարող են տալ, և ընտրական պրոցեսը ոչնչով չի խաթարվի: Բայց համբերենք, սպասենք, տեսնենք՝ ի՞նչ է լինելու»,- ամփոփել է երկրի ղեկավարը:
Ավելի վաղ, հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 103-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը որոշել է. ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական ընտրությունը նշանակել 2017 թվականի ապրիլի 2-ին:

27 Январь 2017 - 06:56 AMT
Президент Армении Серж Саргсян заявил, что не против перенести дату парламентских выборов на несколько дней (парламентские выборы в Армении было назначены на 2 апреля – ред.). Об этом 26 января заявил глава Армении на заседании Совета правящей Республиканской партии Армении (РПА).
«Мы готовы показать общественности, насколько хорошо мы представляем стоящие перед нами реальные задачи, у нас самые реалистичные и обеспечивающие действительный прогресс программы, и, что самое важное, самая жизнеспособная сила.
Наша партия на протяжении 10-12 лет определяет политическую повестку и ставит планку. Это может кому-то нравиться, а кому то нет, но это – реальность. Следовательно, помимо наших программ, в первую очередь именно наша обязанность – проведение хороших выборов в рамках новых конституционных регулировок в соответствии с новым Избирательным кодексом. До этого момента мы сделали все для организации таких выборов и впредь продолжим в том же духе», – заявил лидер Армении.
По словам Саргсяна, когда проходили переговоры с оппозицией и представителями гражданского общества, то «не было ни единого пункта, по которому мы не были бы конструктивны, не шли на разумные компромиссы, чтобы иметь Избирательный кодекс, принятый политическим консенсусом».
Президент отметил, что в эти дни на политическом поле есть некоторые разногласия в связи с назначением даты выборов на 2 апреля.
«У наших юристов есть убедительные доводы, что это наиболее эффективное правовое решение, и по этому поводу еще будут обнародованы экспертные оценки», – отметил он.
«Честно говоря, вне юридических формулировок меня это тоже беспокоит. Я хотел 2 апреля и последующие несколько дней посвятить нашим героям, их памяти, их чествованию. Я хотел, чтобы в эти дни мы представили нашему обществу огромную работу в сфере строительства армии, проведенную за год после апрельской войны, новые решения и новые достижения. Я хотел, чтобы мы все вместе заверили наш народ, заверили мир, что мы поступим аналогичным образом во всех подобных случаях. Конечно, независимо от выборов, мы это делаем и сейчас. Лично я был не против, когда подписывал приказ, и сейчас не против перенести дату выборов на 4-5 дней.
Но, подождем еще немного, когда станут известны все участники выборов, и мы сможем прийти с ними к согласию, со всеми без исключения, я думаю, нам ничто не помешает, если мы на пару дней отложим дату выборов. Если мы придем к политическому согласию, то, я уверен, наши юристы дадут этому обоснование, и избирательный процесс не будет нарушен. Но, подождем, посмотрим, что будет»,- сказал президент Армении.
Ранее стало известно, что первым заместителем председателя правящей Республиканской партии Армении избран премьер-министр Армении Карен Карапетян. Об этом 26-го января после заседания Исполнительного органа и Совета Республиканской партии Армении (РПА) заявил пресс-секретарь РПА, вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.